Ako ušetriť túto zimu na vykurovaní?

V chladných zimných mesiacov sa nám hlavami motá množstvo zaujímavých myšlienok. Mnoho ľudí si predstavuje jednoduchý život niekde na tropickom ostrove, kde by sa o niečo také ako vykurovanie nemuseli zaujímať. O všetko by sa postarala príroda. Slnko by dodávalo spoľahlivo teplo po celý rok.

Nanešťastie v našich zemepisných končinách slnko nie je také spoľahlivé. Väčšinu roka je situácia ďaleko od toho, aby sme sa mohli po vonku pohybovať v krátkom tričku. Väčšinou musíme na seba dostať viac ako jednu vrstvu oblečenia. A potom je tu časť roka, zima, kedy sa nám tepelného pohodlia mimo domu nedostáva prakticky vôbec. A ťažké je to aj v interiéry. Na to, aby sme v domácnosti mali pohodlných cca 20 stupňov, potrebujeme vykurovať. Hoci zimy už zďaleka nie sú také chladné ako v minulosti, stále ide o nemalý a hlavne finančné náročný problém.

Náklady na vykurovanie dokážu výrazne zasiahnuť do mnohých rodinných rozpočtov. Je jasné, že bez vykurovania to nepôjde. Vždy je však možné na účtoch za plyn či elektrinu ušetriť. V tomto článku vám prinášame niekoľko nápadov. Nie všetky sa budú týkať vášho konkrétneho prípadu, určite tu však nájdete nejakú inšpiráciu.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Vymeňte dodávateľa energie

Časy, keď na dodávku plynu či elektriny mala monopol jedna firma, sú už dávno preč. Dnes si môžete vybrať hneď z niekoľkých možností. Nečakajte žiadne rapídne zníženie účtov. Ak si však porovnávate ponuky viacerých dodávateľov, môžete ušetriť niekoľko desiatok eur ročne –  v závislosti od vašej spotreby plynu a elektrickej energie.

Zmodernizujte vykurovací systém

Toto riešenie nie je zdarma. Vyžaduje si nemalú investíciu. Z dlhodobého pohľadu však takto ušetríte.  V posledných rokoch sa energetická účinnosť kotlov a ďalších zariadení.

Koľko ušetríte výmenou kotla? Dá sa to vypočítať. Pri každom zariadení máte napísanú energetickú účinnosť. Vyžaduje to však trochu matematiky. Treba počítať aj s tým, že vekom zariadenia strácajú parametre, ktoré majú napísané vo svojom rodnom liste.

Zmeňte médium, ktorým vykurujete

Energiu na vykurovanie môžete získať viacerými spôsobmi. Na Slovensku sa najčastejšie využíva plyn. Na vzostupe sú tuhé palivá – tradičné drevo a do módy sa čiastočne dostáva aj uhlie. Pri uhlí je však potrebné mať na pamäti, že zo zdravotného hľadiska to nie je najlepšie riešenie, a Európska Únia v budúcnosti spaľovania uhlia výrazne obmedzí. Renesancia spaľovania dreva určite nie je krátkodobá záležitosť. Je to obnoviteľná surovina, čo podporuje aj štát. Pri kúrení drevom je však potrebné počítať s tým, že to nie je plne automatický systém. Budete musieť pracovať z drevom. Je potrebné ho kúpiť, pripraviť na konkrétny kotol a potom prikladať. Aj keď budete mať pri kotly nejaký zásobník s dávkovačom, stále sa nevyhnete manuálnej práci. Nikdy to nebude také pohodlné, ako v prípade plynového kúrenia.

...

Formou dreva sú aj pelety. Tu sa opäť môže zdať, že je celý systém možné zautomatizovať. Naozaj – na pelety či peletky existujú zásobníky a praktické dávkovače. Stále však budete musieť raz za pár dní pelety do zásobníka nasypať manuálne. Nie je to prekážka, je však potrebné si byť tohto faktu vedomí.

Riadenie teploty

Asi najjednoduchším spôsobom, ako ušetriť na vykurovaní, je nevykurovať. Respektíve vykurovať, ale na nižšiu teplotu. Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že toto riešenie automaticky ide na úkor pohodlia. Nemusí to však byť tak. Rozdiel v teplote miestnosti na úrovni jedného stupňa ani nepostrehnete. Ušetríte však 6 percent energie, teda zaujímavé množstvo finančných prostriedkov. Už samotný fakt, že viete, že jeden stupeň znamená 6 percent nákladov na vykurovanie, vám pomôže s optimalizáciou vykurovania. A pokiaľ ide napríklad o spálňu, tá by mala byť kvôli zdravému spánku chladnejšia sama o sebe.

Zlepšite izoláciu

Toto riešenie patrí do kategórie náročnejších, keďže vyžaduje nemajú investíciu. V dlhodobom horizonte ušetríte. Ak však ste vo finančnom strese, tak toto riešenie asi nebude pre vás optimálne.

Izoláciu domu je však možné do určitej miery zlepšiť aj s minimálnymi nákladmi. Nečakajte však výrazne zníženie nákladov na vykurovanie ako v prípade radikálneho zateplenia. Vždy môžete skontrolovať tesnenie okien, dverí a ďalších častí stavby.

Inštalujte si inteligentné termostaty

Vykurovať všetky miestnosti na rovnakú teplotu nie je veľmi dobrý nápad. Je to v prvom rade veľmi neekonomické. Človek stačí v rôznych miestnostiach rôzne teplota a tohto faktu je potrebné využiť. Súčasné technické možnosti to umožňujú.

Najvyššiu teplotu vyžadujeme v obývačke a kuchyni. V kuchyni nevykurujeme iba vykurovacích systémom, ale aj sporákom a aktivitou ľudí. V chodbe môžete byť aj trochu nepohodlná teplota, keďže ňou iba prechádzame. V spálni je zase vhodná nižšia teplota, pretože tá je vhodnejšie pre spokojný spánok. Vďaka moderným termostatom si viete nastaviť požadovanú teplotu každej miestnosti. Samozrejme, že tomuto celému systému musí byť do určite miery prispôsobené aj radiátorové rozvody.

Odsťahujte sa na zimu do teplých krajov

Teoreticky problém s vykurovaní môžete vyriešiť inšpirovaním sa v prírode. Môžete odletieť do teplých krajov. Ako mnoho vtákov. Napríklad v Juhovýchodnej Ázii sú náklady na život zlomok tých našich. V konečnom dôsledku tak ušetríte. Realita však takýmto nápadom veľmi nepraje.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár