Tipy na bezpečné spolužitie so zábavnou pyrotechnikou

Zábavná pyrotechnika je nerozlučnou súčasťou novoročných osláv asi tak, ako je vianočný stromček symbolom moderných Vianoc.

So zábavnou pyrotechnikou sa však nestretávame iba v poslednej noci každého roka. Napriek tomu, že mnohé mesta obmedzujú používanie zábavnej pyrotechniky iba na silvestrovskú noc, delobuchy a ohňostroje môžeme počúvať po celé vianočné sviatky.

ohnostroje

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Dostupnosť zábavnej pyrotechniky je dnes bezkonkurenčná. Je lacná a viete ju kúpiť aj v bežných obchodoch. Dávno sú preč časy, kedy si ľudia vyrábali delobuchy doma v garáži. Hrôzostrašné zranenia spôsobené pyrotechnikou sú dnes už výnimkou. To ale ani zďaleka neznamená, že zábavná pyrotechnika vám pri nesprávnej manipulácii nemôže spôsobiť nepríjemné zranenia.

Oslava prichádzajúceho roka hlukom nemá korene u nás na Slovensku či v Európe. Tradične sa takto nový rok víta vo Východnej Ázii  – presnejšie v Číne. V miestnej mytológii sa hlukom odháňajú zlý duchovia.

Čínsky vplyv ľudia necítia iba na kultúrnej úrovni. Čína má pod kontrolou takmer všetku zábavnú pyrotechniku na Slovensku. Práve v tejto krajine sa vyrobí veľká väčšina pyrotechniky sveta.

Problém kvality pyrotechniky

Čína je krajina, kde je bezpečnosť výrobkov ďaleko za európskym štandardom. V princípe to nevadí, pretože do Európy sa po kontrole vyvážajú iba veci, ktoré spĺňajú naše legislatívne požiadavky.

Problém nastáva vtedy, ak sa na náš trh dostane nejaká pyrotechnika nelegálne. V snahe ušetriť môžu niektorí podnikatelia podľahnúť tlaku  a nakúpia lacnejší tovar, ktorý však nie je 100-percentne bezpečný.

Ak sa chcete vyhnúť situácii, že takáto pyrotechnika skončí vo vašich rukách, či dokonca rukách vašich detí, nakupujte pyrotechniku iba od overených výrobcov. Nenakupujte delobuchy či ohňostroje od pouličných predajcov či v obchodoch, ktoré už na prvý pohľad nevyzerajú dôveryhodne. Na Slovensku nemôže pyrotechniku predávať hocikto. Treba mať na to špeciálne povolenie.

Návod na použitie

Pokiaľ si kúpite nový televízor a neprečítate si návod, tak vám nič nebezpečné nehrozí. Maximálne vám bude jeho spojazdnenie trvať zbytočne dlhšia. Prípadne nebudete schopný využívať všetky jeho funkciu. Nový televízor vám však určite neroztrhá prsty na rukách.

Nesprávne použitá pyrotechnika to však zvládne. Najmä silné delobuchy dokážu narobiť s prstami divy.

Akokoľvek sebavedome sa pri používaní zábavnej pyrotechniky cítite, vždy je lepšie venovať niekoľko minút čítaniu návodu. Návody nebývajú zábavné – sú však užitočné. Niekedy sú návody zjednodušené do grafickej podoby.

...

Dôležité je, aby človek nepredpokladal, že na pravidlá manipulácie s pyrotechnikou sa dá prísť sedliackym rozumom.

Zásady bezpečnosti

1 – nikdy nekupujte pyrotechniku neznámeho pôvodu

Toto sme už v článku spomenuli. Opakujeme to zámerne, keďže je to dôležité. Pyrotechniku nakupujte iba o overenej predajne. Takisto nie je dobré používať pyrotechniku, ktorú vám dal nejaký známy či kamarát. Takto dávate do jeho rúk svoje ruky, respektíve prsty. A to je nebezpečné.

2 – nikdy sa nepokúšajte znovu aktivovať delobuchy či ohňostroje, ktoré zlyhali

Ono sa to stáva častejšie, ako by sme si želali. Ani špičková pyrotechnika nie je stopercentná. Z času na čas sa stane, že zápalná šnúra dohorí a… nič sa nestane. Pri drahšej pyrotechniky to môže človeka naozaj nahnevať. Toľko peňazí a nič sa nestalo. Žiadny ohňostroj.

Tento žiaľ by ste sa však nemali snažiť vyriešiť tým, že pyrotechniku sa pokúsite odpáliť nanovo. Riskujete tak okamžité odpálenie výrobku, čo môže viesť k veľmi nepríjemným zraneniam.

Pri zlyhanej pyrotechnike je potrebné postupovať presne podľa návodu. Ak chcete mať istotu, že pyrotechnika je bezpečná, väčšinou je potrebné ju ponoriť na určený čas do vody.

Nikdy nezapaľujte pyrotechniku s krátkou zápalnicou

Bezpečnosť je prvoradá. Ak sa niečo môže stať, tak verte tomu, že je iba otázkou času, kedy sa to stane. Aj vám.

Zápalnica sa môže pri transporte pyrotechniky poškodiť. Zrazu bude kratšia. Takisto vám môže po zapálení zhasnúť. Ak zistíte, že zápalnica je príliš krátka, nemali by ste sa snažiť ju zapáliť. Vystavili by ste sa tak riziku, ktoré ako človek, čo má s pyrotechnikou kontakt akurát na konci roka, neviete odhadnúť.

Nikdy nenoste pyrotechniku vo vrecku

Ohňostroje a ďalšia pyrotechnika by mala byť vždy pod maximálnou kontrolou. Jej „skladovanie“ vo vrecku určite túto podmienku nespĺňa.  Pyrotechnika by nemala byť skladovaná ani v pevných uzavretých nádobách.

Ohľaduplnosť voči okoliu

Pozor na zvieratá

Silvestrovská noc je pre ľudí veľkou zábavou – zvieratá počas týchto niekoľkých hodin neuveriteľne trpia. Väčšina zvierat má ďaleko citlivejší sluch ako človek. Delobuchy dokážu vystrašiť aj človeka, ako to potom cítia zvieratá. Majitelia psov a ďalších zvierat sú si tohto faktu vedomí a snažia sa svojich miláčikov pred pyrotechnikou ochrániť. To však neznamená, že by ste nemali byť voči zvieratám ohľaduplný. Podľa možnosti nehádžte delobuchy v blízkosti zvierat. A hlavne dodržiavajte obmedzenia používanie pyrotechniky. Majitelia zvierat ich nedokážu skrývať jeden či dva týždne. Zvládnu to maximálne počas silvestrovskej noci.

Nerušte ľudí

Pyrotechnikou dokážete vystrašiť aj ľudí. Pokiaľ pri niekom, čo to nečaká, odpálite delobuch, môže mu to spôsobiť nemalé problémy. Absolútnou samozrejmosťou by malo byť, že pyrotechnika nie je používaná pri nemocniciach či domovoch dôchodcov. Zraniteľní ľudia by mali mať pokoj od pyrotechniky aj počas silvestrovských osláv.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár