Sušenie bielizne na radiátore je nebezpečené?

V ideálnom prípade by to vyzeralo asi takto: v lete by ste bielizeň sušili niekde vonku na dvore a v zime by ste všetko presunuli do špeciálne určenej sušiarne. V takomto prípade sušenie akejkoľvek bielizne prakticky neovplyvní životné podmienky v domácnosti. Všetko by zostalo po starom.

Ako však vyzerá realita? Vo väčšine domácností veľmi odlišne. V lete to ešte ako tak väčšina ľudí zvláda. Pred domom či na balkóne sú priaznivé teploty. Sušiť bielizeň vonku je efektívne – nič nevysuší tak dobre ako silné slnko a ľahký vietor.

susenie na radiatore

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Počas zimy sa však situácia výrazne komplikuje. Čo s vypranou bielizňou v zime? Ako a kde ju sušiť? Ako sme už spomenuli, ideálne by bolo mať v domácnosti vyhradenú samostatnú miestnosť na sušenie.  Z dôvodu nedostatku priestoru má takéto riešenie iba minimum domácností. Väčšina z nás suší bielizeň priamo v domácnosti – na sušiacich stojanoch alebo v horšom prípade priamo na radiátoroch.

Prečo je sušenie bielizne na radiátoroch nevhodné?

Na prvý pohľad sa to javí ako najlepšie možné riešenie. Radiátor je teplý a tak sušenie bude rýchle a pohodlné.

Sušenie bielizne na radiátoroch je veľmi nevhodný spôsobov vyrovnania sa s problémom, čo s vypranou bielizňou v zime. Problém má dva rozmery:

  • energetický
  • hygienický

Sušenie na radiátoroch je síce pomerne rýchle, ide však o energeticky veľmi neefektívny spôsob. Na to, aby ste vysušili bielizeň spotrebujete relatívne veľké množstvo energie. Keďže však ide o súčasť vykurovacieho systému, tieto náklady si priamo neuvedomíte. Na usušenie bielizne je potrebné pomerne veľké množstvo energie. Mokrá bielizeň obsahuje prekvapivo veľké množstvo vody.  A odparovanie je energeticky náročný proces.

Neefektívne vykurovanie bytu či domu by sa ešte ako tak dalo ospravedlniť. Horšie je to narušením hygienickej pohody domácnosti. Inými slovami – sušením bielizne na radiátoroch ohrozujete zdravie členov domácnosti.

Toto však neznamená, že sušenie bielizne na radiátoroch okamžite povedie k zdravotným problémom všetkých ľudí žijúcich v danej domácnosti. To určite nie. Väčšiny ľudí sa to nijako nedotkne. Väčšina z nás dokáže zvládnuť aj veľmi nepriaznivé životné podmienky bez toho, aby sa to v krátkodobom horizonte prejavilo na našom zdraví. Trpieť však budú citlivejší ľudia, alergici a vo všeobecnosti ľudia s oslabenou imunitou.

...

Čo spôsobuje sušenie na radiátoroch?

Ako už bolo spomenuté, bielizeň určená na sušenie obsahuje relatívne veľké množstvo vody. Túto vodu je potrebné v procese sušenie odpariť. V uzavretých priestoroch, ako je bežná moderná domácnosť, sa táto vlhkosť môže dostať iba do ovzdušia. Pri sušení bielizne na radiátoroch dochádza k prudkému zvýšeniu relatívnej vlhkosti vnútorného ovzdušia – až o 30 percent.

Samotná vlhkosť ovzdušia nie žiadny problém. V mnohých suchých bytoch je to dokonca žiadaný stav. Problém vzniká vtedy, keď sa s touto nadmernou vlhkosťou nič nerobí.

Vysoká vlhkosť totiž mimoriadne dobre praje rozmnožovaniu rôznych plesní.  Plesne a ďalšie mikróby sa vo vzduchu nachádzajú za každých okolností. Za normálnych okolností sú však neškodné. Problém nastáva v momente, keď sa premnožia. Z tisícky známych druhov plesní predstavuje pre človeka reálnu hrozbu iba desať z nich. Pri zanedbaní problému s vlhkosťou je to však dostatočne veľké množstvo.

Ťažkosti s vlhkosťou v domácnostiach sú do veľkej miery spôsobené aj zatepľovaním. Prirodzená výmena vzduchu s okolím je v takýchto prípadoch minimalizovaná. Riešenie je však pomerne jednoduché – pravidelné vetrania. Za bežných okolností sa odporúča vetrať minimálne dvakrát denne po dobu 10 minút. Toto odporúčanie je iba všeobecné. Vždy je potrebné sa riadiť konkrétnou situáciou. Za ideálnych okolností by ste si domov kúpili vlhkomer a vetrali vždy, keď hodnota vlhkosti dosiahne určitú hladinu.

Pri sušení bielizne na riadiátoroch je nutné intenzívne vetranie. To zase vedie k energeticky menej efektívnemu vykurovaniu.

Ako správne sušiť bielizeň počas zimy?

Už bolo spomenuté, že optimálnym riešením, je sušiť všetko v špeciálnej miestnosti.  Tú si však nemôžu dovoliť všetky domácnosti. Z tohto dôvodu sa v panelákoch začína oprašovať myšlienka spoločných sušiarní. V zahraničí je bežné, že v bytových domoch existujú spoločné sušiarne. Prečo by to nemohlo fungovať aj u nás?

Pokiaľ nemôžete svoju bielizeň sušiť v samostatnej sušiarni – či už osobnej, alebo spoločnej, stále tu existuje alternatíva k radiátorom. Asi najlepším riešením je elektrická sušička bielizne.  Toto malé zariadenie vám ušetrí množstvo priestoru. Spotrebuje síce nejakú tú elektriku, za odstránenie problému s nadmernou vlhkosťou však takto vynaložené peniaze rozhodne stoja.

Ak nechcete alebo nemôžete investovať do sušičky bielizne, používajte namiesto radiátorov samostatne stojace sušiace stojany. Hlavný problém tým síce nevyriešite, minimálne však zmiernite efekt zvyšovania vlhkosti. Pri voľnom sušení dochádza k postupnému uvoľňovanie vlhkosti do vzduchu. To znamená, že priestor sa s tým dokáže ľahšie vyrovnať aj bez vašej pomoci. Takisto vám to uľahčí situáciu s vetraním.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár