Stavba plotu

Pokiaľ bývate v byte, tak vás ploty či ohrady zaujímať nemusia. Od susedov ste oddelený stenami – hranice sú určené a nič dodatočné nie je potrebné robiť.

Trochu iná situácia je pri rodinných domoch. Ani tu však nie sú ploty nevyhnutné. Aj na Slovensku je čoraz bežnejšie vidieť domy bez plotov. Namiesto plotov je možné vybudovať rôzne fyzické či iba vizuálne bariéry.

Pokiaľ však máte doma psa, či iné podobné zvieratko, tak sa bez oplotenia pozemku nezaobídete. Ploty sa však stavajú aj z iných dôvodov. Asi najbežnejší je snaha vytvoriť na pozemku súkromie. Jednoducho, aby susedia či okoloidúci nevideli, čo robíte pred/za svojím domov. Oplotenie pozemku je možné ponímať ako bariéru pred vstupom cudzích zvierat a ľudí. V podstate potom ide o súčasť zabezpečenia nehnuteľnosti.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Oplocujú sa však nielen stavebné pozemky, ale aj hospodárske pozemky. Teda záhradky, polia, sady a tak ďalej. Pokiaľ máte niekde zasadené zemiaky či pšenicu, šanca, že vám ju niekto ukradne je nižšia, ak budete mať pozemok ohradený. Takýto pozemok je vhodné chrániť aj pred divou zverou, a vhodné oplotenie sa o to postará.

Ak chováte ovce a iné hospodárske zvieratá, oplotenie zabezpečí, aby sa vám zvieratá nepostrácali. Oplotenie je tak súčasťou manažmentu chovu.

Oplotenie rodinného domu

Pri navrhovaní oplotenia je potrebné brať do úvahy viacero vecí. V prvom rade ide o účelnosť celej stavby. Každý plot jednoducho musí slúžiť môjmu účelu. Pri bežných stavebných rozhodnutiach je potrebné myslieť aj na estetickú stránku plotu. Najmä pri oploteniach rodinných domoch je potrebné myslieť na to, ako to bude celé na konci vyzerať. Aj z pohľadu z vonku, aj z pohľadu vnútri. Treba riešiť ladenie s fasádou a podobné veci.

V praxi je potrebné myslieť aj ekonomický rozmer stavby oplotenia. Vo väčšine situácii je to podstatný aspekt. Pri rodinnom dome si môžete dovoliť investovať viacej práve z dôvodu, že chcete, aby bol plot aj pekný.

Najlacnejšou formou plotu je tzv. klasický pletivový plot.

Na stavbu tohto plota potrebujete stĺpiky, pletivo, šponovací drôt a upevňovací drôt. Na začiatku je potrebné si zvoliť výšku plotu – k dispozícii máte ploty rôznych výšok. Výška plotu je určená výškou pletiva. Ak chcete plot vysoký 2 metre, tak si kúpite pletivo o tomto rozmere. Pri stĺpikoch to však neplatí. Stĺpik musí byť vždy vyšší ako pletivo. Stĺpik musíte totiž zakopať do zeme. Plotový stĺpik by mal ísť do zeme cca 30 až 40 centimetrov. Do zeme musí byť upevnený podľa nárokov plotu. Zväčša je potrebné ho zabetónovať. Na vytvorenie jamy môžete použiť špeciálne vrtáky – vďaka nim sa vyhnete prácnemu  kopaniu veľkej jamy.

...

Stĺpiky je potrebné umiestniť v primeranej vzdialenosti od seba. Vo všeobecnosti sa odporúča 2 až 2 a pol metra. Konkrétne čísla by vám mal poskytnúť výrobca oplotenia. Pri namáhanejšom plote je vhodné skrátiť vzdialenosť medzi stĺpikmi.

Často je potrebné plot zabezpečiť zospodu. Nie vždy stačí, aby šponovací drôt tesne nad zemou splnil svoju úlohu. Toto platí dvojnásobne pri nerovnom teréne. Šponovací drôt logicky nemôže kopírovať nerovnosti terénu.

Z tohto dôvodu sa ako základ plotov používali a aj používajú múriky. Stavba plotového múrika je však finančne aj časovo veľmi náročná a nie vždy je takýto stavebný prvok naozaj nevyhnutný. Zväčša akurát potrebujete, aby sa vám popod plot nedostal pes či ním neprenikli iné zvieratá. Na toto však nepotrebujete múrik. Na toto sa používajú tzv. podhrabové dosky. Ide o prefabrikáty, ktoré vložíte medzi dva stĺpiky. Sú hrubé iba pár centimetrov. Do zeme ich nemusíte nijako špeciálne upevňovať. Bohato však postačia svojmu účelu. Cez takúto betónovú dosku sa nepodhrabe žiadny pes. Namiesto podhrabových dosiek môžete používať obrúbníky k zámkovej dlážke či ďalšie stavebné prvky. Práca s takýmito betónovými výrobkami je však zložitejšia.

Stavbu plotového múrika sme už spomenuli. Takéto riešenie je finančne náročnejšie, v mnohých prípadoch však nevyhnutné. V okolí rodinných domov sa takéto riešení hodí najmä pri čelnom plote – teda pri hranici s cestnou komunikáciou, kde sú nároky na pevnosť výrazne odlišné. Plotové múriky sú však bežné aj tam, kde sú nároky na pevnosť plotu minimálne.

Betónové ploty

Teraz sa dostávame k plotom, ktoré plnia aj ďalšie funkcie. Betónové ploty tlmia hluk a najmä zabraňujú akémukoľvek pohľadu do súkromných priestorov.

Betónové ploty sa predávajú vo forme skladačky – betónové platne a betónové stĺpiky. Betónové platne môžu mať rôznu povrchovú úpravu. Často sa používajú tie najlacnejšie betónové ploty, ktoré vďaka zlej povrchovej úprave nepôsobia dvakrát esteticky príťažlivo. Pri výbere plotovej zostavy je potrebné myslieť aj na toto.

Trendom posledných rokov sú tzv. sypané ploty. To vopred pripravených foriem sa nasype kamenivo rôzneho druhu. Výhodou tohto riešenia oproti betónovým plotom, je jednoznačne lepší vzhľad. Takýto plot je však zároveň drahším riešením.

Rôznorodosť plotov je naozaj veľká. Plot si môžete postaviť z najrôznejších materiálov. Pokojne si môžete dať zvariť 5 metrov vysoký železný plot. Na druhú stranu ide to aj jemnejšie – živé ploty boli a sú stále obľúbené. Živý plot takmer vždy vyzerá lepšie ako akýkoľvek betónový výmysel.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár