Ako sa stavia dom v trópoch?

Dnešná téma článku rozhodne nepatrí medzi tie praktické. Po prečítaní tohto článku nebudete vedieť postaviť nový dom rýchlejšie, lacnejšie či lepšie. Trochu neužitočných vedomostí však nikdy nie je na škodu. A možno…možno raz tak zbohatnete, že budete mať možnosť sa presťahovať niekde do Juhovýchodnej Ázie, či do inej tropickej oblasti sveta.

Klíma v trópoch

Klimatické podmienky v tropických oblastiach sveta sú výrazne odlišné od tých našich. V regióne Strednej Európy sme zvyknutí na pravidelné striedanie štyroch ročných období, ktoré sa od seba výrazne líšia. Rozdiel medzi maximálnou a minimálnou teplotou je často viac ako 60 stupňov. A teraz si to porovnajme s nejakou tropickou oblasťou. Aj tu môžeme hovoriť o striedaní ročných období. Sú však iba dve a omnoho menej odlišné. Stretávame sa tu s obdobím dažďov a obdobím sucha. Približne pol roka zvykne pršať omnoho intenzívnejšie ako po zvyšok roka. Čo sa týka teplôt však veľké rozdiely nenameriate. Teplotne je to po celý rok cca to isté. Určitá časť roka však môže byť chladnejšia. Ide však o cca 5 až 10 stupňový rozdiel od teplejších častí roka. Podstatným rozdielom medzi naším a tropickým obdobím sú tzv. tajfúny, respektíve hurikány. Tie sa však nemusia vyskytovať všade. Do veľkej miery to závisí od geografických podmienok. Tajfúny a hurikány sú sprevádzané výdatnými zrážkami a čo je asi najdôležitejšie – intenzívnym vetrom. Veľmi dôležitým faktorom tropickej klímy je vysoká vlhkosť. V takejto vlhkosti sa človek intenzívne potí aj v prípade, že nevykonáva žiadnu činnosť.

Tradičné bývanie v tropických krajinách

Základná filozofia tradičných obydlí v tropických oblastiach je diametrálne odlišná od tej našej. Kým u nás sa aj v minulosti ľudia snažili postaviť domy, ktoré toho vydržali čo možno najviac, tropické obydlia boli stavané tak, aby sa ľahko postavili. Namiesto masívnej stavby, existovali nenáročné stavby. Ak vám tajfún zbúral domček, nič hrozného sa nestalo. Za pár dní ste si postavili nový.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Hlavným stavebným materiálom trópov bol vždy bambus. Bambus je mimoriadne ľahko dostupná drevina. Je to najrýchlejšie rastúca drevina na svete. Za jeden rok dokáže bambus narásť až o tri metre. Práca s bambusom je omnoho jednoduchšia ako práca s klasickým drevom. Nepotrebujete na to žiadne náročné nástroje. Pomocou štiepaného bambusu sa vytvárali steny, ktoré boli priedušné. To znamená, že príbytkom mohol prúdiť vzduch, čo ho ochladzovalo. V priestore tak mohli ľudia bývať bez toho, aby ich neustále niekto ovieval.

...

Moderné stavby sú už samozrejme plne uzavreté. Za bežných okolností by sa v týchto podmienkach nedalo normálne bývať. Preto ľudia používajú ventilátory, v lepšom prípade klimatizáciu. Klimatizácia je však finančne veľmi náročné a nájdete ju iba v dobre situovaných rodinách. Prípadne ju ľudia využívajú iba počas spánku v spálni. Za bežných okolností si radšej zapnú ventilátor. Využívajú viacero druhov ventilátorov – stolný, stojanový, stropný či dokonca mobilný.

Začiatok stavby

Ak staviate dom niekde z chudobných krajín (väčšina tropických krajín má ďaleko k ekonomickej vyspelosti Slovenska), tak príprava stavby je výrazne jednoduchšia. Zvyčajne sa budete pohybovať v prostredí, ktoré je výrazne menej regulované. A ak existuje nejaký stavebný zákon, tak jeho vymáhanie nie je na vysokej úrovni. Takáto situácia zjednodušuje celý proces stavby. Na druhú stranu to však prináša mnohé negatíve so zástavbou.

Náročnosť modernej stavby

Moderné domy sa stavajú z tehál, prípadne betónových tvárnic. Pri stavbe nie je potrebné zatepľovanie, hoci by to mohlo znížiť náklady na klimatizáciu. Väčšina bežných domov však aj tak klimatizáciu nepoužíva.

Pri stavbe nemusíte používať materiály odolné voči chladným podmienkach. Rozťažnosť materiálov nie je veľmi dôležitá, keďže maximálna a minimálna teplota nie sú až tak ďaleko od seba.

Napríklad pri ťahaní vodovodných rozvodov nemusí ísť hlboko do zeme, aby ste predošli mrazu. Nie je to potrebné. Práve naopak. Povrchové vedenie vody vám ušetrí prácu pri ohreve vody. Odolnosť použitých trubiek nie je taká dôležitá.

Pri stavbe je však potrebné predchádzať prehrievaniu stavby. Väčšinou sa to nerobí zatepľovaním. Treba však na to myslieť. V mnohých prípadoch je možné využiť prirodzené schladenie. Napríklad stromy. Prípadne je možné použiť vhodnú pokrývku strechy. Najlacnejší je vždy plech, ten je však z pohľadu prehrievania objektu tou najhoršou voľbou. Mnohé moderné stavby využívajú tradičné materiály. Strechy tradičných domov boli pokrývané palmovými listami. V dostatočne hrubej vrstve funguje optimálne. Voda sa cez ne nedostala a zároveň slnko ich nikdy nedokázalo dostatočne rozhorúčiť. Problémom vždy bola možnosť požiaru. Proti takémuto riziku sa však dnes už vieme pomerne dobre zabezpečiť.

Tropické oblasti majú aj jednu ďalšiu zaujímavú výhodu. Jedného čoho majú naozaj dosť, je slnečné žiarenie. Fotovoltaika tu tak má význam. Takýmto spôsobom si môžete generovať zaujímavé množstvo elektrickej energie. Problémom je však fakt, že deň tu trvá iba 12 hodín. O cca 18:00 hodine je už tma. Budete tak musieť mať doma kvalitnú batériu. O čosi jednoduchšie je to so solárnym ohrevom vody. Na to, aby ste mali dostatočne teplú vodu, vám stačí nádrž na streche. Voda sa rýchlo ohreje. Samozrejme, že si môžete nainštalovať aj technicky omnoho náročnejšie zariadenia.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár