Ako prežiť horúce leto bez klimatizácie?

Nie je tomu tak dávno, kedy sme mali presne opačný problém. Teploty boli dlhé týždne hlboko pod nulou. Kotle pracovali na plno a my sme mohli akurát tak snívať o vzdialených letných mesiacoch. Dnes sa dostávame k dňom, ktoré nám dávajú náznak opačného extrému. Dlhé dni extrémne vysokých teplôt nie sú ani u nás žiadnou výnimkou. Letá boli vždy teplé, ale vďaka globálnej klimatickej zmene sú o čosi teplejšie. V zime zažívame teploty pod mínus 20, v lete počasie atakuje 40 stupňov. Nič s tým v zásade nespravíme. Máme tu kontinentálnu klímu a tá sa vyznačuje aj vysokým teplotným rozsahom.

Kedysi by na klimatizáciu takmer nikto nepomyslel. Nároky na komfort však v posledných rokoch išli rýchlo hore. V minulosti ľudia pár dní horúčav v byte nejako prežilo. Nemali však veľa možností, ako s tým bojovať. Dnes tie možností sú a mnoho ľudí po nich aj siaha.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Klimatizácia je efektívne riešenie kontroly teploty v domácnosti. Nastavíte si požadovanú teplotu a zariadenie sa postará o jej dodržiavanie v interiéry. Veľkou nevýhodou klimatizácie sú však náklady na jej prevádzku. Efektívnosť chladenie v posledných rokoch sa síce zvýšila, stále je to ale drahé. Cena za chladenie domácnosti závisí od veľkosti chladeného priestoru. Z tohto dôvodu sa v mnohých prípadoch nepristupuje k chladenie celého priestoru bytu, ale iba tej najkritickejšej časti. A tou je spálňa. Mnoho ľudí má neriešiteľný problém zaspať, pokiaľ sú v posteli celí spotení. Klimatizácii v spálni stačí spustiť iba na noc – takéto riešenie je relatívne cenovo uspokojivé.

So zvýšenými teplotami v byte či dome sa však stále dá bojovať aj bez klimatizácii. Možno je menej pohodlné, vždy je to však lacnejšie.

Otvorte okná v noci/po západe slnka

Nie je nič jednoduchšie, a mnoho ľudí to robí inštinktívne, v noci otvoriť okno a spať pri otvorenom okne. Po západe slnka sa ovzdušie rýchlo ochladzuje. Teda ten vzduch nachádzajúci sa vonku. S ochladzovaním vzduchu v interiéry je to omnoho zložitejšie. Preto je vhodné tieto dve masy vzduchu vymeniť.

Ak otvoríte okno, tak k výmene vzduchu začne dochádzať automaticky. Studenší vzduch v kontakte s teplejším vytvorí prúdenie. Vždy však tomuto procesu môžete pomôcť, a to vytvorením silnejšieho prúdenia vzduchu – prievanu. Mnohokrát stací otvoriť viacero okien. Osvedčilo sa aj otvoriť dve. Dôležité je, aby vzdialenosť medzi otvormi bola veľká a rozdiel teplôt vzduchu značný.

...

Prúdeniu vzduchu pomáhajú aj ventilátory. Toto riešenie však už  nie je bezplatné. Bežné stojanové ventilátory však vôbec nie sú drahé a spotrebujú zlomok energie klimatizácie. Ideálnym riešením sú stropné ventilátory – tie sú však výrazne drahšie.

Rolety, žalúzie, závesy

Až cca 30 percent tepla sa do interiéru dostáva cez okná. Skleníkový efekt neohrozuje iba našu planétu, ale aj naše letné pohodlie. Našťastie v domácnostiach sa nám ponúka jednoduché a nenárodné riešenie. Rolety, žalúzie a závesy dokážu zabrániť slnečným lúčom vstúpiť do miestnosti a ohriať tam vzduch.

Za ideálne možno považovať vonkajšie zariadenia, ktoré zadržia žiarenie ešte pred vstupom do interiéru. Tie sú však drahšie, takže väčšina ľudí interiérové žalúzie či rolety. Tie sú menej efektívne, ale stále dokážu výrazne pomôcť.

Interiérovému tieneniu pomôže, ak bude zo svetlých farieb. Tie dokáže slnečné žiarenie odrážať spať do vonkajšieho prostredia. Tmavé farby slnečné žiarenie absorbujú a premenia ho na teplo.

Pozor na domáce prístroje

Každý elektrický prístroj produkuje aj nejaké teplo. Žiadny totiž nie je dokonale účinný. Problém nemusia spôsobovať iba také zjavné veci ako elektrická či plynová rúra. Zvyšovať teplotu v domácnosti môže aj práčka či televízor.

Napríklad taká práčka pracuje s horúcou vodou, ktorá logicky bude ohrievať okolie. Preto sa v letných mesiacoch odporúča využívať práčku a podobné prístroje podľa možností v chladnejších častiach dňa – ideálne v noci.

Exteriérové zásahy

S vysokými teplotami v interiéry pomôžu aj exteriérové úpravy. A teraz nemáme na mysli iba klasické zateplenie, ktoré by malo byť už samozrejmosťou. Aj zatepleniu môžeme vždy pomôcť.

Ako efektívne sa vždy ukazovali prírodné pomôcky – stromy a ďalšie rastliny. Najmä stromy majú v tomto smere veľkú moc. Dospelý strom s bohatou korunou vytvára vo svojom okolí vlastnú mikroklímu – vzduch je tu vlhkejší a studenší. Strom zároveň dom tieni od slnka. V súčasnosti je však trend veľkých stromov s bohatými korunami sa zbavovať, pretože je potrebné sa o ne starať. Veľké stromy sú nahradzované stromami s obmedzenou výškou, ktoré ich v zmysle kontroly klímy v žiadnom prípade nemôžu nahradiť.

Na schladenie múrov sa využívajú aj popínavé rastliny. Ono to pár rokov trvá, ale popínavá rastlina dokáže pokryť celú stenu. Takto vytvorí efektívnu bariéru. Slnečné lúče končia na jej listoch, kde sa premieňajú fotosyntézou na energiu pre rastliny. Na múry sa dostane iba zlomok slnečného žiarenia. Nerozhorúčia sa  a teda nebudú mať dostatok sily výrazne zvýšiť teplotu vo vnútri stavby.

Existuje množstvo ďalších menších či väčších trikov, ako bojovať proti vysokým teplotám v domácnosti. Sem patrí napríklad výmena všetkých klasických žiaroviek za LED svetlá. Klasické žiarovky totiž až 90 percent energie premieňajú na teplo. Ide skôr o výhrevné telesá ako zdroje svetla.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár