11 tipov, ako bojovať proti plesniam v byte či dome

Pleseň v rohu miestnosti

Stuchnutý zápach v izbe či dokonca viditeľný povlak na stene? Plesne v domácnosti sú veľmi nepríjemným spoločníkom. Viete, ako proti nim bojovať?

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Čo sú to plesne?

Plesne, podobne ako kvasinky, patria medzi huby. Na rozdiel od kvasiniek, ktoré existujú ako samostatné bunky, plesne vytvárajú zložité útvary pomocou spájania podlhovastých buniek.

Plesne sú na jednej strane veľmi užitočné (z niektorých druhov sa vyrábajú antibiotiká), dokážu však nielen pokaziť dojem z bývania, ale dokonca aj ohroziť zdravie ľudí.

Plesne sú všade

Plesne sú bežnou súčasťou života. Nájdete ich prakticky všade vo vzduchu. Plesne sa rozmnožujú pomocou tzv. spór. Spóru si môžeme predstaviť ako mikroskopické semienko, z ktorého za vhodných okolností začne rásť samotná pleseň. Keďže spóry nevidíme, veľmi ľahko nadobudneme dojem, že plesne sa nás netýkajú.

pleseň na pomaranči

Pleseň

Spóry plesní sú za nepriaznivých okolností iba spórami. Avšak v momente, kedy sa spóra dostane do priaznivého prostredia, začne rásť – zmení sa na skutočnú pleseň.

Za normálnych okolností plesne pre zdravého človeka nepredstavujú prakticky žiadne zdravotné riziko. Ľudský organizmus si s plesňami dokáže poradiť. Rovnako ako si dokáže poradiť s mnohými ďalšími nástrahami ako prach či prirodzená rádioaktivita.

Kedy sú plesne nebezpečné pre zdravie?

Pri zvýšenej koncentrácií plesní však môže prísť k poškodeniu zdravia. Typickými prejavmi vplyvu plesní na zdravie človeka sú:

  • upchatý nos či nosné dutiny
  • nádcha
  • podráždené či červené oči, slzenie očí
  • problémy s dýchaním
  • kašeľ
  • podráždené hrdlo
  • neustávajúce kýchanie
  • bolesť hlavy

 

Najväčší problém spôsobujú tzv. mykotoxíny, teda jedovaté látky produkované hubami. Takéto toxíny majú veľmi neblahý vplyv na ľudské zdravie. Najnebezpečnejší je dlhodobý pobyt v prostredí s vysokou koncentráciu takýchto látok.

Viditeľné a neviditeľné plesne

Problém s plesňami navyše zhoršuje fakt, že plesne sa môžu v našich domácnostiach rozmnožovať aj bez toho, aby nám svoju prítomnosť hlásili farebnými značkami na stenách.

Mnohé plesne sú bežným okom len ťažko spozorovateľné. Ich vlákna sú také jemné, že pri bežnom pohľade zostávajú oku skryté. Plesne sa navyše zvyknú usadiť na miestach, kam nám náš zrak zablúdi iba raz za dlhý čas. Aj z tohto dôvodu sa plesne často hlásia až nepríjemným pachom. A to je situácia, ktorú je potrebné riešiť rýchlo a radikálne.

Prevencia vzniku plesní

Ako pri mnohých ďalších veciach, aj pri plesniach platí, že prevencia je lepšia ako boj. Platí to z finančného a aj zdravotného hľadiska.

V základe nie je prevencia proti plesniam žiadna veda. Stačí si uvedomiť, čo pleseň potrebu k svojmu životu. Poznáme 3 základné podmienky, bez ktorých pleseň nedokáže existovať:

výživa – aj pleseň musí niečo jesť

vlhkosť – bez dostatočného prísunu vody pleseň si nedokáže zabezpečiť výživu.

čas – v ideálnom prostredí nezačne pleseň rásť okamžite. Potrebuje na to 24 hodín až 10 dní.

 

Pri prevencii, a aj boji proti plesniam, je potrebné minimálne jednu z týchto podmienok eliminovať.

...

Obmedzenie výživy

Hladujúca pleseň je dobrá pleseň. Plesne sa živia organickými materiálmi. V bežných podmienkach domácnosti je to najmä celulóza (drevo), zvyšky jedál a organické súčasti prachu (napríklad zvyšky ľudskej kože). Plesne tak veľmi dobre rastú na drevených podkladoch (trámoch, nábytku) či v rôznych rohoch plných prachu a drobných smetí. Mnohé plesne dokážu veľmi dobre žiť aj na bežných náteroch.

Tipy proti plesniam:

1) Primerane ošetrite všetky drevené povrchy. Na trhu je množstvo fungicídnych (zabíjajúcich huby) prípravkov.

2) Používajte nátery, ktoré sú prirodzene odolné voči plesniam.

3) Zbavte sa neželaného prachu v domácnosti.

 

Obmedzenie vlhkosti

Najjednoduchším spôsobom, ako bojovať proti plesniam, je obmedziť vlhkosť. Pokiaľ bude vaša domácnosť suchá, plesne sa nikdy nedočkajú príležitosti na nekontrolovateľný rast.

Snažte sa udržať vlhkosť v izbách pod 50 percent. Ak sa k problému chcete postaviť technicky, na trhu je množstvo relatívne lacných vlhkomerov. Manažment vlhkosti však bez problémov zvládnete aj bez tejto technickej pomôcky. Veľmi dôležité je pravidelné vetranie. Vo všeobecnosti sa odporúča vetrať dvakrát denne po dobu cca 10 minút. Nikto vám tu však nedá presné číslo.

Úroveň vlhkosti, a teda potrebu vetrania ovplyvňuje:

  • množstvo ľudí v domácnosti
  • varenie
  • prítomnosť určitých objektov – napríklad akvárium
  • množstvo rastlín

Veľmi často sa zabúda, že najväčším zdrojom vlhkosti je sám človek. Bežný jedinec totiž za hodinu vyprodukuje cca 100 ml vody. Rovnaké množstvo vody za hodinu dokáže do vzduchu dostať okolo 8 rastlín. Vetranie vo veľkej rodine by tak malo byť častejšie.

Veľké množstvo vodnej pary vzniká pri varení. Optimálnym riešením je inštalácia kvalitného digestoru.

Kuchyňa je jednou z tradične vlhkejších miestností. Ďalšou je kúpeľňa. Obe miestnosti si pri manažmente vlhkosti zaslúžia osobitú pozornosť, keďže sú mimoriadne náchylné na vznik plesní. Kľúčové je vetranie – či už prirodzené alebo pomocou mechanického odvodu vlhkého vzduchu a pary.

4) Vetrajte pravidelne – ideálne 2-krát denne

5) Nainštalujte si do kuchyne kvalitný digestor s odvodom vzduchu mimo miestnosť.

6) Prispôsobte frekvenciu vetrania množstvo rastlín (akvárií) v miestnosti. Prípadne ich odstráňte.

Ďalšie rady pri prevencii proti plesniam

7) Vyhrejte byt – vyhrievanie spojené s vetraním dokáže vysušiť byt či dom. Domácnosti je vhodné vyhriať najmä na začiatku vykurovacieho obdobia. Vhodné je to robiť počas suchých dní.

8) Odtiahnite nábytok 20 cm od steny – ide predovšetkým o skrine. Vzniknutá medzera zvýši prúdenie vzduchu, a tak zníži vlhkosť v priestore.

9) Podlahu v rohoch neprikrývajte kobercami

10) Udržujte rozdiel teplôt medzi izbami na úrovni maximálne 5 stupňov. Pri vyšších hodnotách môže dochádzať ku kondenzácii vodných pár. K podobnému efektu môže dôjsť pri nesprávnom zateplení objektu. Vodná para teplého vzduchu kondenzuje pri styku so studeným prostredím.

11) Pokiaľ vám byt či dom pri nejakej nehode zvlhne, snažte sa ho maximálne rýchlo vysušiť. Plesniam trvá určitý čas, kým začnú rásť. Rýchlym vysušením im nedáte šancu.

 

Čo robiť, ak ste našli v domácnosti plesne

Pokiaľ ste v niektorej z izieb našli bujnejúce plesne, je potrebné pristúpiť k ich zničeniu. Tu je však potrebné povedať, že samotná likvidácia plesní nemusí viesť k vyriešeniu problému. Pokiaľ plesne zabijete, avšak podmienky pre ich rast sa nezmenia, môžete si byť istí, že sa v plnej paráde čoskoro vrátia.

Zničenie plesní tak musí byť spojené s obmedzením podmienok pre ich rast.

Plesne je potrebné mechanicky odstrániť. Následne je potrebné ich zlikvidovať chemicky. V obchodoch nájdete široký výber prostriedkov na likvidáciu plesní. Tu je dobré sa zamerať na chemikálie, ktoré majú dlhodobý účinok – teda pôsobia nielen pri aplikácii. Takéto prípravky totiž ošetrujú povrch a zamedzujú možnosti rastu plesní

Pozor – pri odstraňovaní plesní je potrebné byť opatrný

Pri mechanickom aj chemickom odstraňovaní plesní je potrebné sa vybaviť primeranými ochrannými pracovnými prostriedkami. Ako už bolo spomínané, plesne sú často vysoko toxické a pri ich likvidovaní môže dôjsť k vdýchnutiu veľkej dávky. Nebezpečné môžu byť aj samotné prípravky na likvidáciu plesní.

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. 17. augusta 2015

    […] Dobrý matrac sa postará o rýchle odparenie a zamedzenie množenia rôznych mikroorganizmov. Plesne, roztoče a iné nepríjemné zvieratká potrebujú k pohodlného životu najmä vlhko. Bez neho […]

  2. 19. augusta 2015

    […] sa niečo pri kuchyniach naozaj mení, tak je to názor verejnosti na to, čo je pekné. Každému sa páči niečo iné, ale existuje aj niečo ako spoločenská zhoda o kráse […]

Pridaj komentár