Najlepší matrac do modernej spálne

Úloha modernej spálne je úplne totožná ako úloha akejkoľvek inej spálne – a to poskytnú optimálne spánok. Teda spánok, ktorého výsledkom je zregenerované telo aj myseľ.

Ak však priradzujeme spálni taký prívlastok ako „moderná“, máme na mysli predovšetkým jej dizajnovú stránku. Moderná spálňa chce potešiť aj oko človeka. Problém je však v tom, že pri matracoch hrá dizajn iba minimálnu úlohu. Každý matrac je zakrytý poťahom a na poťahu sa nachádza ešte posteľná bielizeň prípadne ďalšie vrstvy. Matrac v spálni nie je vidieť.

dormisan-1

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

O to to máte jednoduchšie. Ak vyberáte matrac do modernej spálne, zamerajte sa výlučne na jeho funkčné vlastnosti. zamerajte sa na to, aby vám dlho vydržal, aby sa vám na ňom dobre spalo, aby bol zdravý a všetky tieto superlatíva vás nestáli zbytočne veľa peňazí.

Vyberte si správnu tvrdosť matraca

Ak sa púšťate do kúpy matraca po prvý krát, možno ste sa nad jeho tvrdosťou nikdy nezamýšľali. Veď ste s tým nikdy nemali problém. Tvrdosť matraca je však z pohľadu pohodlie spánku veľmi dôležitá. Vstupujú tu subjektívne aj objektívne faktory. Každý z nás má osobitné preferencie, čo sa týka tvrdosti matraca.  Niekomu vyhovuje tvrdší matrac, inému sa lepšie spí na mäkšom. Zároveň je treba brať do úvahy fakt, že nároky na tvrdosť ovplyvňuje aj vek. S rastúcim vekom sa odporúčajú ľuďom mäkšie matrace.

Ak neviete, kde začať, nájdite si na internete tabuľky tvrdosti. Tie má každý výrobca svoje. V takejto tabuľke sa na základe výšky a hmotnosti dopátrate k odporúčanej tvrdosti.

Vyberte si správny rozmer matraca

Hlavne najskôr si kúpte posteľ a až potom sa pustite do kupovania matraca. Aby sa vám nestalo, že by ste k matracu museli hľadať vhodnú posteľ. Ak má štandardnú a menšiu výšku, tak nad výškou matraca ani nemusíte rozmýšľať. Problém začínajú mať až ľudia s výškou 190 a viac cm. Bežne sa totiž matrace vyrábajú vo výške 200 cm. Odporúča sa, aby rozdiel medzi výškou človeka a výškou matraca bol aspoň 15 cm. Šírka matraca je ďalší dôležitý parameter. Ak máte dostatok priestoru, tak so šírkou nešetrite. Matrac by mal byť dostatočne široký na to, aby ste vám lakte zostali na matraci, pokiaľ máte ruky v boku.

...

Pozornosť si zaslúži aj hmotnosť matraca, a to najmä vtedy, ak nepatríte práve medzi najsilnejšie osoby. O matrac je potrebné sa starať. Treba vyzliekať a obliekať poťah. Z času je potrebné matrac obrátiť či postaviť. Prípadne ho premiestniť. Špičkové taštičkové či latexové matrace vážia niekoľko desiatok kilogramov. Nie každý to s nimi zvládne.

Vhodný matrac pre alergikov a citlivých ľudí

Pokiaľ máte alergie, respektíve potrebuje spať v skutočne čistom prostredí, potrebujete pohľadať hygienicky vyhovujúci matrac. Ponuka je našťastie dobrá. Za najlepšiu voľbou z pohľadu hygieny možno považovať latexové matrace. Tento typ matraca je vyrobený z latexu, čo je látka, ktorá sa prirodzene nachádza asi v 15 percentách všetkých kvitnúcich rastlín. Tie ju využívajú ako formu imunity. Latexová pena si zachovala tieto prirodzené antimikrobiálne vlastnosti a pomáha vám k lepšiemu spánku.

Mnoho matracov totiž trpí vysokými koncentráciami baktérií, roztočov a plesní. Z takéhoto stavu prirodzene najviac trpia alergici. Môže to však ohroziť aj zdravie úplne zdravých ľudí. Problematické sú tie matrace, ktoré nedokážu odvetrať vlhkosť, ktorá sa do matraca dostáva ľudským potom. Latexové matrace to však dokážu, keďže sú vzdušné.

Vyberte si matrac s dlhou životnosťou

Životnosť matraca v konečnom dôsledku ovplyvňuje jeho cenu. Matrac môžete používať cca 8 až 10 rokov. Potom by ste ho mali vymeniť. Niektoré matrace vydržia omnoho viac ako 10 rokov, neodporúča sa ich však používať z hygienických dôvodov. Za roky používania sa do tela matraca dostane toľko nečistôt a mikróbov (zostávajú tam mŕtve telá), že zo zdravotného hľadiska je matrac lepšie vymeniť.

Lacné penové matrace však určite nevydržia ani týchto desať rokov. Pri penových matracoch ich životnosť závisí predovšetkým od ich hustoty. Čím hustejší matrac, tým dlhšia životnosť. Najlacnejšie polyuretánové matrace majú hustotu okolo 15 až 18 kilogramov na meter kubický. Takýto matrac vám vydrží 2 až 3 roky.  V horšom prípade aj menej. Na penových matracoch začnete časom pozorovať priehlbiny, ktoré sú pri matracoch známe ako preležaniny. Pri taštičkových matracoch je toto druhotný problém – iba kontaktné vrstvy sú z pien. Riziko je, že začnú vŕzgať pružiny. Pri kvalitných matracoch sa toho nemusíte obávať. Špičkoví výrobcovia dávajú na pružinové jadro záruku aj 20 rokov. Na takýchto matracoch môžete dokonca dovoliť skákať vašim deťom.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár