Kvalitný matrac nie je všetko. Nešetrite ani na rošte a posteli.

To, že kvalita spánku,  sa prejavuje aj na kvalite nášho života, vie už hádam každý. O tom netreba diskutovať. Ľudia si pomaly uvedomujú, že investovať do dobrého matraca sa naozaj oplatí. Veď taký matrac vydrží pri dobrej údržbe aj 10 rokov. Keď si jeho cenu rozpočítate na jeden deň, dopracujete sa k zanedbateľnej sume. Do svojho zdravia a dobrého pocitu zo života sa jednoducho oplatí investovať.rošt

Horšie je to už o povedomí a posteľných roštoch a posteliach ako takých. Spánok je potrebné vnímať komplexne. Pokojne môžeme hovoriť o posteľnom či spánkovom systéme. Matrac, rošt a posteľ by  mali tvoriť harmonický celok, ktorého účelom je kvalitný regenerujúci spánok.

Rošt a posteľ zabezpečujú vetranie matraca

Ono sa to na prvý pohľad nezdá, ale zdravý človek počas noci vypotí až niekoľko stoviek mililitrov vody. Prakticky všetka táto vlhkosť je absorbovaná matracom. Dobrý matrac sa s týmto dokáže časom vyrovnať. Rošt na posteľ ako aj samotná posteľ mu však v tomto smere dokážu výrazne pomôcť, či presne naopak sťažiť situáciu.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Vlhkosť je potrebné z matraca dostať čo možno najrýchlejšie. Optimálne  sa vlhkosť odparuje priebežne s tým, ako sa potíte. Vo všeobecnosti sú pružinové matrace pri odparovaní potu ďaleko efektívnejšie ako penové matrace – obsahujú totiž v sebe množstvo vzduchu.

Počas noci je odparovanie z vrchnej strany minimálne, keďže tam spíte a navyše je na posteli prikrývka. Matrac by tak mal byť vetraný zospodu. To znamená, že najhorší možný rošt je v tomto prípade pevný rošt bez medzier (bez vetrania). Na takýto typ roštu je možné uložiť iba pružinové matrace, keďže ich schopnosť samovetrania zvládne aj takúto zložitú situáciu.

Rošty s medzerami, napríklad lamelové rošty, umožňujú vlhkosti, aby unikala smerom nadol. Čím menšia plocha roštových lamiel, tým lepšie pre odvetrávanie.

Pokiaľ máte vetrateľný rošt, môžete svoju pozornosť zamerať na posteľ. Pokiaľ je vnútorný priestor postele uzavretý, vetranie je do veľkej miere obmedzované. Ideálnou posteľou z pohľadu vetrania matraca je jednoduchá posteľ bez úložného priestoru stojaca na štyroch nohách. V takomto prípade vlhkosti nič nebráni v úniku a môže sa plynule odparovať.

Postele s úložným priestorom sú síce praktické, môžu však viesť k problémom s vlhkosťou matraca. Neplatí to však všeobecne. Ak máte na rošte pružinový matrac, pokojne si môžete kúpiť aj posteľ s úložným priestorom. V prípade bežného matraca z PUR peny je vhodnejšie ten úložný priestor radšej obetovať. To isté platí aj pri estetickej stránke postelí. Pri pružinových matracoch máte omnoho väčšiu slobodu pri výbere dizajnu postele. Pri matracoch z PUR peny by ste mali siahnuť po klasickej posteli bez úložného priestoru.

...

Čo spôsobuje nadmerná vlhkosť matraca?

Nadmerná vlhkosť v matraci je zdrojom viacerých problémov – vlhkosť mení teplotné pomery v matraci. Takisto ovplyvňuje jeho pružnosť. Matrac dlhodobo vystavený zvýšenej vlhkosti bude mať nižšiu životnosť ako matrac od takéhoto vplyvu chránení.

Najväčším problémom vlhkosti matraca sú však mikroorganizmy. Vlhkosť je živnou pôdou pre ich nekontrolovateľné rozmnožovanie. Plesne a roztoče nájdete v každom matraci. Za bežných okolností to ľudskému organizmu nevadí. Pokiaľ však dôjde k ich premnoženiu, citlivejší ľudia môžu pocítiť viacero nepríjemnosti.  Časté sú rôzne alergické prejavy. V horšom prípade sa dlhodobé vystavenie mikróbom prejaví na celkovom zdravotnom stave.

Rošt ovplyvňuje životnosť matraca

Pri vplyve roštu na životnosť matraca musíme rozlišovať pružinové a penové matrace. Pružinové sú totiž omnoho odolnejšie a pri nich na rošte záleží ďaleko menej.

V zásade platí, že penové matrace by mali ísť vždy na pružný lamelový rošt. Pružinové matrace je tiež lepšie umiestniť na lamelový rošt – takéto matrace môžu ísť bez problémov aj na pevný rošt.

Lamelové rošty s predpätými lamelami tlmia tlak vyvíjaný na matrac. Penové matrace po čase vykazujú preležaniny. Čím pevnejší rošt, tým sa do takejto situácie dostanete skôr.

Rošt ovplyvňuje ortopedické vlastnosti matraca

Pri matraci je to asi najdôležitejšia charakteristika. Ortopedický matrac je taký matrac, ktorý sa postará o tom, aby naša chrbtica bola počas spánku v správnej polohe. Vo všeobecnosti to znamená, aby chrbtica bola v noci v rovnej polohe. Pokiaľ budete spať na tvrdej podložke, tak chrbtica bude kopírovať nerovnosti vášho tela – napríklad v oblasti bedier bude v najvyššej výške. Krčná chrbtica bude v oblasti krku smerovať nadol. Úlohou ortopedického matraca je tieto polohy korigovať.

Rošt z pružných lamiel dokáže zvýšiť ortopedické vlastnosti matraca – to znamená dovolí mu efektívnejšie reagovať na nerovnosti vášho tela a zabezpečí lepšiu polohu chrbtice.

Špeciálne typy roštov

Niektoré lepšie rošty umožňujú nastaviť tvrdosť lamiel. Toto sa zväčša vyžaduje v bedrovej časti, keďže niektorí ľudia z času na čas potrebujú spevniť posteľ v tejto oblasti tela. Iné rošty majú z výroby nastavenú inú tvrdosť pre rôzne časti lôžka  – je prirodzené, že tlak v oblasti nôh a hlavy je veľmi odlišný od tlaku v oblasti pásu.

Do ďalšej kategórie patria tzv. polohovateľné rošty. Tieto rošty sú primárne určené pre ľudí so zníženou pohyblivosťou. Polohovateľné rošty však môžu prísť vhod aj úplne zdravým ľuďom. Napríklad umožňujú zdvihnúť hlavovú časť postele a uľahčujú tak čítanie.

Takéto rošty je možné polohovať buď mechanicky, ale automaticky pomocou elektroniky.  V ponuke je množstvo veľmi zaujímavých technických riešení. Cenovo sa však takéto rošty pomerne výrazne líšia od tých bežných.

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. 7. marca 2020

    […] zabezpečenie dostatočného vetrania matraca je kľúčové, aby bol položený na rošte s otvormi. Z tohto dôvodu sa neodporúča nechávať dieťatko v mobilných postieľkach – tie sú […]

Pridaj komentár