Krb v byte? Prečo nie?

Jednou  z podstatných výhod bývania v rodinnom dome na dedine je možnosť si do sýtosti vychutnať pohodu pri krbe. Mnohé domy na dedinách sú kompletne vykurované drevom – či už priamo cez krb alebo prostredníctvom rôznych kotlov využívajúcich drevo či rôzne drevené pelety.

Pri krbe ale nejde iba o šetrenie peňazí a náhradu drahého plynového či elektrického vykurovania. Krb má svoje osobité čaro, ktoré žiadny moderný vykurovací systém jednoducho nedokáže nahradiť.

biokrb

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Možno to súvisí s našou minulosťou – po veľkú väčšinu histórie sme sa museli spoliehať na oheň. Neexistoval žiadny internet či televízia. V domácnosti sa rodina nestretávala pri obľúbenom seriály, ale pri ohni, na ktorom po celý rok varievali a v zime sa pri ňom zohrievali. Možno nám táto potreba pobytu pri ohni zostala.  Oheň nemá iba blahodarné účinky na studené ruky či nohy, má dokázateľne upokojujúce účinky aj na našu psychiku.

Zažil to hádam každý – sledovanie plameňov ohňa má upokojujúci účinok. Či už si pri ohni náš mozog spomenie na dávnu ľudskú minulosť, alebo je tento efekt spôsobený príjemne načervenanou farbou plameňov, nie je dôležité.  Oheň, plamene a krb majú svoj nenahraditeľný význam aj v modernom 21. storočí.

Kým na dedinách majú krby dnes už prakticky v každom dome, ľudia žijúci v panelákoch im večere strávené pri ohni môžu iba ticho závidieť. Mnohí sa práve pre túto sladkú romantiku rozhodnú presťahovať z paneláku do rodinného domu na dedinu. Je to ale pomerne drahý spôsob, ako si zabezpečiť romantickú pohodu pri krbe. Existuje ale jedno ďaleko lacnejšie riešenie, ktoré dokáže priniesť plamene aj do bytu v panelovom dome.

Ako na krb v byte?

Túžba po krbe v obývačke mnohých ľudí doženie do premýšľania o tom, či je to vôbec možné. Dá sa postaviť komín v byte? Je to povolené? Treba súhlas susedov?

Klasický krb v byte rozhodne nie je niečo, čo by bolo bežné. Teoreticky by to aj bolo realizovateľné, existuje tu však množstvo prekážok, ktoré celú vec výrazne komplikujú. Pokiaľ bývate na poslednom poschodí a chceli by ste si vyviesť komín nad strechu, stále potrebujete súhlas všetkých obyvateľov bytovky, keďže ide o spoločný priestor.

Ďaleko jednoduchšie, ako sa trápiť s klasickým krbom, je umiestniť si do bytu tzv. biokrb.

Najjednoduchšou náhradou plameňov v byte je spustenie nejakej aplikácie na televízore, ktorá dokáže plamene simulovať. Toto síce vytvorí akú takú vizuálnu atmosféru, nikto sa tým však nedá pomýliť.  Naproti tomu biokrby využívajú skutočný plameň, skutočné horenie a produkujú skutočné teplo.

...

Najväčšou výhodou biokrbu je fakt, že na jeho inštaláciu nepotrebujete žiadny komín či iné  komplikované stavebné úpravy. Biokrb si môžete umiestniť v byte prakticky kdekoľvek – podobne ako televízor.

Ako funguje biokrb?

Biokrb nie je asi najlepší názov pre toto zariadenie, nič s tým však už nespravíme. Budeme ho používať aj v tomto článku.

Tento názov vznikol z dôvodu, že biokrb spaľuje bioalkohol.  V skutočnosti však predpona „bio“ nemá žiadny zmysel. Výrobky s touto predponou sa ale lepšie predávajú.

Na prevádzku biokrbu sa používa bioalkohol, ktorý sa asi z 96 percent skladá z etanolu – čo je normálny alkohol, ktorý bežne pijeme v pive či víne. Zvyšok bioalkoholu tvoria denaturačné zložky a látky, ktorými sa výrobca snaží ovplyvniť vnímanie vznikajúcich pachových látok.

Podstatnou výhodou biokrbov je to, že pri horení nevzniká dym. Toto má veľký vplyv na funkčnosť krbu – nepotrebujete budovať žiadny komín, keďže nie je potrebné zabezpečovať odvod spalín.

Ako pri každom horení, tak aj pri spaľovaní bioalkoholu, vznikajú nejaké produkty. Na rozdiel od bežného horenia dreva, je spaľovanie bioalkoholu veľmi čisté a efektívne. Veľká väčšina spalín sú absolútne neškodné látky, ktoré dýchame aj za bežných okolností. Pri spaľovaní bioalkoholu vzniká oxid uhličitý (CO2) a vodná para. Oxid uhličitý a vodná para sú bez zápachu. Horenie v biokrbe je skutočne veľmi čisté, nezaobíde sa však bez tvorby neželaných látok. Niektoré z nich sú pachotvorné, čo sa výrobca bioalkoholu snaží maskovať (nie zatajovať) pridávaním určitých látok. Väčšina ľudí nebude pri horení biokrbu cítiť žiadny zápach. Ľudia s citlivejšími zmyslami však môžu pocítiť jemnú zmenu zápachu miestnosti.

Biokrby sa predávajú v kompaktnom zložení, takže ich inštalácia je rýchla a bezproblémová.

Dostupnosť biokrbov na Slovensku je výborná. Biokrby predáva viacero firiem – nie je problém si ho objednať aj prostredníctvom internetu. Cena? Od cca 200 eur. Za liter bioalkoholu zaplatíte asi 3 eurá.

Výhody biokrbov

  • čistý plameň bez dymu
  • pri prevádzke nevzniká žiadny popol
  • okamžité rozhorenie plameňov – žiadne trápenie sa so zapaľovaním krbu
  • okamžité zhasnutie plameňov
  • rýchle preteplenie miestnosti – krb dokáže vykúriť menšiu miestnosť
  • bezpečná prevádzka – z krbu neodlietajú triesky
  • nie sú potrebné žiadne stavebné úpravy
  • v ponuke sú závesné, zabudované či voľne stojace krby
  • ľahké premiestnenie krbu

Štýlový prvok v interiéry

Biokrb môže byť veľmi pekným doplnkom do interiéru. Ak si chcete byť istí, že sa bude do vašej domácnosti naozaj hodiť, využite možnosť 3D vizualizácie. Niektorí lepší predajcovia biokrbov na Slovensku vám ponúknu aj túto službu. A to úplne zdarma.

Vďaka 3D vizualizácii si môžete pozrieť krb, o ktorý  máte záujem, priamo vo vašej domácnosti. Vďaka počítačovej vizualizácii máte možnosti si vybrať krb, ktorý sa bude esteticky hodiť k zariadenie vášho bytu.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár