Ideálny matrac pre starších ľudí

Ak chceme hovoriť o ideálnom či optimálnom matraci, vždy musíme byť konkrétni. Ak by sme chceli byť maximálne dôsledný, vždy by sme museli hovoriť o ideálnom matraci pre konkrétneho človeka. Takýto matrac by bol vyrobený na mieru a zohľadňoval by všetky osobitosti jedinca.

Pre praktické použitie si však vymedzíme trochu širšiu skupinu. V tomto článku sa budeme venovať matracom pre starších ľudí. Tento termín je ale príliš všeobecný. Preto si ho spresnime. V texte budeme hovoriť o ľuďoch na dôchodku. Teda približne od 60 rokov hore.

Na matraci sa vo vyššom veku neoplatí šetriť

Keď máte 16 rokov, tak sa s matracom veľmi trápiť nemusíte. Do ružova sa vyspíte takmer všade. Pokojne aj na tvrdej dlážke. Situácia je diametrálne odlišná, ak máte 61. Mladé telo je zdravé a pripravené na rôzne situácie. Na krátkodobé preťaženie skupiny svalov si po dvoch dňoch nebudete pamätať. V dôchodkovom veku sa problémy so svalmi môžu vliezť celé roky. S vekom strácame schopnosť rýchlej regenerácie. Telo to ešte ako tak zvláda, len mu to zaberie často ďaleko dlhší čas. Z tohto dôvodu je potrebné byť na staré kolená pripravení. Je vhodné spať na takom matraci, ktorý maximalizuje regeneračnú schopnosť matraca.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Mýtus o kratšom spánku seniorov

Bežne sa verí, že starší ľudia potrebujú omnoho menej spánku ako ľudia mladí. V skutočnosti to nie je úplne tak. Takí 70-tnici v priemere potrebujú o menej hodinu menej spánku denne ako ľudia o 50 rokov mladší. Prečo potom panujú mýtus o kratšom spánku seniorov? Starší ľudia totiž spia trochu iným spôsobom. Ak máte 20, tak nemáte problém spať 9 hodín v jednom kuse. Pri starších ľuďoch je to zložitejšie. Seniori majú spánok rozkúskovaný do viacerých častí počas dňa, z čoho plynie povera, že spia menej.

Investujte do ortopedického matraca

Kvalita spánku je úzko spojená so zdravotným stavom chrbta a chrbtice. Pokiaľ chcete mať regenerujúci spánok a ráno sa zobúdzať plný sily, postarajte sa o pohodlie chrbtice.

Chrbtica je spokojná vtedy, ak je vo svojej prirodzenej polohe  – teda ak je vzpriamená. Do takéhoto stavu je na bežnom matraci len tak nedostanete. Na udržanie chrbtici v dobrej polohe potrebujete ortopedický matrac.

Za najlepšie ortopedické matrace sa považujú taštičkové matrace. Taštičkový matrac je vyrobený z množstva malých pružín zabalených do netkanej textílie. Každá pružina je nezávislá, takže tlak vyvíjaný na jednu nespôsobí deformáciu okolitých. V tejto nezávislosti tkvie základ ortopedickosti. Takýto zdravotný matrac dokáže kopírovať nerovnosti ľudského tela. Umožňuje tak chrbtici zaujať lepšiu polohu.

...

Hygienická bezpečnosť matraca

Vo vyššom veku je potrebné dbať na maximálnu hygienu  matraca. Z bežného matraca sa poľahky môže stať zdroj zapáchajúcich mikróbov. Každý človek sa v noci potí. Niekto viac, niekto menej. Pot je zdrojom vlhkosti v matraci. Vlhkosť zase praje rastu a rozmnožovaniu mikróbov.

Z pohľadu regulácie vlhkosti sú výbornou voľbou pružinové matrace – nezáleží na tom, či ide o taštičkový, alebo Bonnell matrac. Dôležité je, aby jeho jadro bolo tvorené v prevažnej miere vzduchom.

Žiadny matrac sa však neskladá výlučne z pružinového jadra. Aj každý taštičkový matrac má kontaktnú vrstvu – zväčša vrstvu peny.

Rôzne druhy pien majú rôzne schopnosti vyrovnať s mikróbmi. Z tohto pohľadu je najlepšou voľbou latexová pena. Latex je čisto prírodný produkt, ktorý si rastliny tvoria na boj proti mikróbom. Za týmto účelom poslúži aj jeho zvulkanizovaná forma. Ku kombinácii pružinové jadro a latexová povrchová pena je ideálne pridať kokosovú dosku. Opäť ide o čisto prírodný produkt s prirodzenými antimikrobiálnymi vlastnosťami. Kokosové dosky sa používajú na zvýšenie tvrdosti matraca.

Pri kúpe matraca je dobré venovať osobitú pozornosť jeho poťahu. Ak sa chcete o matrac pravidelne starať, musíte počítať s pravidelným praním poťahu. Dobrý poťah sa dá poľahky odzipsovať, rozdeliť a vložiť do práčky aj po častiach. Z dôvodu pohodlie je vhodné kúpiť poťah z kvalitnejších látok.

Voľba tvrdosti matraca

S rastúcim vekom sa odporúča ísť s tvrdosťou matraca dole. Deti by mali spať na čo možno najtvrdších matracoch. Približne v 20. roku života by mali presedlať na trochu mäkší matrac. V ideálnom prípade stačí matrac obrátiť (ak rodičia mysleli natoľko dopredu, že kúpili vhodný obojstranný matrac). Ľudia v dôchodkovom veku by mali spať na mäkších matracoch. Len ťažko však odporučiť presnú tvrdosť matraca. Najdôležitejším kritériom je totiž osobná spokojnosť s matracom.

Dôverujte overeným výrobcom

Pri matracoch pre všetky vekové skupiny záleží na kvalite. Pri senioroch však toto platí dvojnásobne. Neviete posúdiť, ktorý matrac je kvalitný, a ktorý nie? Kupujte matrace od overených výrobcov, ktorí sú na trhu niekoľko rokov.

Ak chcete ísť do problematiky kvality matracov hlbšie, prečítajte si špecilizované články. Kvalitný matrac sa od nekvalitného dá rozoznať pomerne rýchlo. Pri kvalitných výrobkoch zvyčajne nájdete množstvo informácií o použitých materiáloch. Dobrý výrobca udáva aj producentov jednotlivých komponentov matraca.

Záver

Ak chcete jednoduchú odpoveď na otázku, ktorý matrac je pre seniorovo najlepší, potom by sme odporučili taštičkový. Takýto matrac s kvalitnou latexovou penou je asi to najlepšie, na čom v dnešnej dobe starší ľudia môžu spávať.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár