Čo by ste nemali mať vo svojej kúpeľni?

Kúpeľňa je na prvý pohľad rovnakou miestnosťou v dome či byte ako obývačka, kuchyňa či spálňa. V skutočnosti každá miestnosť má svoje špecifiká a z nich vyplývajú aj špecifické požiadavky na zariadenie.

Ak by sme mali v dome či byte vybrať miestnosť, ktorá sa najviac líši od zvyšných, tak by ňou jednoznačne bola kúpeľňa? Prečo? V tejto miestnosti by ste totiž namerali najvyššiu vlhkosť a zväčša aj najvyššiu teplotu. Kľúčovým parametrov je však jednoznačne vlhkosť, ktorá výrazne vplýva na rôzne materiály.

Vlhkosť v kúpeľni dnes vieme do veľkej miery ovplyvniť. Dnes už nemusíte riadiť vlhkosť iba otváraním okna – do kúpeľne si môžete dať nainštalovať vetranie – odsávanie vzduchu. Ani toto však nezabezpečí, že v kúpeľni budete mať konštantne nízku vlhkosť ako napríklad v spálni.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Špeciálny nábytok

Do kúpeľne nábytok samozrejme patrí. Niekde je potrebné skladovať hygienické potreby, uteráky a tak ďalej. Bežný nábytok však do kúpeľne nepatrí. Respektíve by ste ho tam radšej nemali dávať, pretože môže dôjsť k jeho znehodnoteniu. Nábytok sa zväčša vyrába z dreva – či už masívneho, alebo z drevotriesky. Drevu sa za normálnych okolností vo vlhkom prostredí veľmi nedarí. Dochádza k jeho deformácii a znehodnoteniu. Nábytok tak po pomerne krátkom čase môže stratiť svoju pôvodnú podobu.

Našťastie dostupnosť nábytku určeného špeciálne do priestorov s vysokou vlhkosťou je dobrá. Tzv. kúpeľňový nábytok si môžete kúpiť v každom kúpeľňovom štúdiu. Takýto nábytok sa zvyčajne vyrába z MDF dosiek so špeciálnou povrchovou úpravou. Do kúpeľne si však môžete dať aj nábytok z masívneho dreva. Toto drevo však musí byť špeciálne upravené, aby sa vlhkosti nepodarilo dostať pod povrch nábytku.

Špeciálne elektronika

Množstvo ľudí rado relaxuje vo vani za sprievodu obľúbenej hudby. Rádio či dokonca televízor v kúpeľni dnes už nie sú ničím výnimočným. Pri umiestňovaní elektroniky do kúpeľne je však dobré byť ostražitý. Za bežných okolností do kúpeľne nemôžete dať bežnú elektroniku, pretože do bežná elektronika nie je určená do miestností so zvýšenou vlhkosťou. Toto si môžete prečítať v návode na použitie každého bežného prístroja. Do kúpeľne môžete dať iba špeciálnu elektroniku, ktorá je skonštruovaná s tým, že bude používaná v priestore so zvýšenou vlhkosťou. Každý elektronický prístroj má označenie krytia voči vode. Nájdete ho ako označenie IP. Za IP nasledujú dve čísla, kde jedno z nich označuje odolnosť voči vode. Čím je toto číslo vyššie, tým je jeho odolnosť vyššia. Toto je potrebné si podrobne preštudovať, aby ste náhodou nespravili chybu. Pri elektronike v kúpeľni totiž nie sú ohrozené iba prístroje, ale aj vaše zdravie, či dokonca život.

...

Obrazy

Máte chuť si kúpeľňu vyzdobiť nejakými obrazmi? Ide to a určite to ako dekorácia bude fungovať. Treba si však dať pozor na materiál obrazov. Bežné plátno s bežnými farbami nie je príliš vhodné do vlhkého prostredia. Takéto umelecké dielo vám môže časom začať plesnieť. Ak má obraz nejakú cenu, tak by to bola rozhodne škoda. V kúpeľňových štúdiách si však môžete kúpiť obrazy, ktoré sú určené špeciálne do kúpeľne. Výber síce bude obmedzený a obrazy nemusia spĺňať vaše estetické nároky, môžete si však byť istí, že takéto obrazy sa budú vo vlhkom prostredí cítiť ako doma.

Lieky

Do kúpeľne nepatria ani lieky či podobný zdravotnícky materiál. Dôvod je tu rovnaký ako pri predchádzajúcich objektoch. Lieky je potrebné skladovať na suchom miesto. Ak si prečítate príbalové letáky liekov, tak to tam určite nájdete. Skladovaním liekov v vlhkom prostredí môže dôjsť k ich znehodnoteniu, a teda narušeniu celého procesu liečby. Lieky v kúpeľni môžete užívať, skladovať by ste ich však rozhodne mali niekde inde.

Šperky

Ak vám záleží na vašich šperkoch, tak by ste si nemali mať v kúpeľni. Vlhké prostredie im jednoducho nepraje. Vyššia vlhkosť vedie k vyššej oxidácii. Na povrchu šperkov to spoznáte podľa rôznych škvŕn. Toto samozrejme nepatrí pri zlate. Zlato vám nikde nezačne oxidovať a svoju podobu si zachová v každých podmienkach.

Uteráky

Ono sa to môže zdať zvláštne. Minimálne na prvý pohľad. Samozrejme, že v kúpeľni potrebujete mať uterák. Veď sa po osprchovaní či opláchnutí tváre musíte do niečoho utrieť. Ono to však neznamená, že uteráky by ste mali v kúpeľni aj skladovať. A to z rovnakých dôvodov, ako pri liekoch či iných materiáloch. Pri uterákoch sa akurát dopracujete k inému výsledku. Uteráky by ste mali skladovať mimo kúpeľne – v miestnosti s nízkou vlhkosťou. Vysoká vlhkosť môže viesť k zhoršeniu vône uterákov. Ak budete mať uteráky v skrinke v kúpeľni, tak neočakávajte, že si vôňu udržia nekonečne.  Vo vlhkom prostredí sa omnoho viac darí rôznych baktériám a ďalším mikróbom. Sú to práve tieto organizmy, ktoré sú zodpovedné za rôzne nie práve vábivé pachy.

Potreby na holenie

Problém potrieb na holenie sme mohli dať dokopy so šperkami. Ide o rovnaký problém. Kovy vo vlhkosti oxidujú. Holiace strojčeky tak strácajú svoju pôvodnú funkciu.  Žiletky a náhradné hlavice tak môžu zhrdzavieť oveľa skôr, ako ich stihnete minúť.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár