Alternatívne formy bývania

Chcete si splniť sen o samostatnom bývaní, avšak pri súčasných cenách bežných stavieb to vidíte ako nereálne. Nepochybne pustiť  sa do stavby samostatného rodinného domu nie je vôbec jednoduché. Dvojnásobne to platí pre mladé rodiny, ktoré nemajú veľa peňazí nazvyš.

Takúto situáciu je možné riešiť viacerými spôsobmi. Vždy sa môžete snažiť viac pracovať a nosiť do rodinného rozpočtu viacej peňazí. To vám umožní zobrať si vyššiu hypotéku, ktorá vám umožní splniť si svoj sen o bývaní. Toto však neprichádza zadarmo. Vyššie pracovné zaťaženie ide na úkor voľného času. Ide to na úkor rodinného života. V konečnom dôsledku sa môžete dostať do situácie, kedy nebudete mať dostatok času na to, aby ste si naplno užili svojej novej stavby, svojho nového bývania.

Alternatívou k tomuto prístupu je zamyslenie sa nad celou koncepciou bývania. To, že všetci naokolo stavajú drahé domy určitým spôsobom ešte neznamená,  že takýmto spôsobom musíte postupovať aj vy. Existuje totiž množstvo alternatívnych prístupov k bývaniu, ktoré dokážu ušetriť nemalé množstvo peňazí.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Slovensko nie je práve krajinou, kde sa v tomto smere veľmi experimentuje. Slovensku je v tomto smere veľmi konzervatívna krajina a na každého, kto vybočí z radu sa ľudia pozerajú minimálne s prekvapením. Podstata je však niekde inde. Ide o to, či vám záleží na názore susedov, ale vám ide o pohodlie vlastného života.

V nasledujúcom texte vám prinášame niekoľko alternatívnych typov bývania. Neznamená to, že sa musíte pustiť do jedného z týchto originálnych prístupov. Tento článok môže poslúžiť aj ako inšpirácia, že veci je možné robiť aj inak. Že to, čo vidíte v okolí, je iba určitý zvyk, ktoré nie je nutné sa pevne držať. Dúfame, že tento článok sa stane zaujímavou inšpiráciou pre mnohých ľudí.

Bývanie z lodných kontajnerov

Jednou z overených metód, ako ušetriť pri stavbe domov, je využiť odpadový či použitý materiál. Skvelým príkladom sú lodné kontajnery. Vyradené železné kontajnery sú relatívne lacné. Malý lodný kontajner môžete kúpiť už za tisíc eur.

dom z kontajnerov

Využívanie lodných kontajnerov na iné účely, na aké boli pôvodne určené, je na Slovensku minimálne vo väčších mestách vcelku známe. Umelci ich využívajú na tvorbu mobilných alternatívnych priestorov. Za pár tisíc eur dokážu v centrách miest pripraviť zaujímavý kultúrny priestor.

Tu však využitie lodných kontajnerov na Slovensku viac-menej končí. Do stavby bývania z lodných kontajnerov sa nikto nepúšťa. Bežné to nie je ani vo svete – takýchto stavieb však v zahraničí nájdete omnoho viac.

Bývanie v lodnom kontajnery nie je obmedzené na plochu jedného kontajnera. Kontajnery je možné všemožne spájať – vertikálne či horizontálne.

Domy zo slamy

Slamené domy nájdete na Slovensku ďaleko častejšie – aj keď len veľmi ťažko môžeme hovoriť o rozšírenom fenoméne. Slama je tradičný materiál, ktorý je v poľnohospodárstve odpadom – jeho cena je teda viac ako prijateľná.

dom zo slamy

...

Slamené domy sa vyrábajú z balíkov slamy – slama je balíkovaná strojovo pri žatve. Dômyselným naskladaním slamených balíkov na seba získať stabilnú konštrukciu, ktorá vo svojej životnosti v ničom nezaostáva za tradičnými stavbami. Samozrejme, že na konštrukciu takéhoto bývania si musíte zavolať ľudí, ktorí majú s týmto materiálom dostatočné skúsenosti. Stavebné postupy sú totiž diametrálne odlišné od bežných stavieb.

Paletový dom

Nábytok vyrobený z paliet ste už určite v nejakej kaviarni zazreli. Vedeli ste však, že z tohto lacného materiálu je možné postaviť aj bývanie? Na stavbu paletového domu budete potrebovať trochu viac paliet ako na konštrukciu paletovej sedačky či postele, výsledok však môže byť viac ako zaujímavý.

dom z paliet

Podzemný dom

Nie, nejde o žiadny návrat do minulosti v podobe zemľanky či jaskyne. Budovanie domov čiastočne zakrytých povrchom/zeminou má niekoľko podstatných výhod. Zem je materiál, ktorého je dostatok všade naokolo. Ide o maximálne ekologický materiál.

dom pod zemou

Zem je možné využiť ako výbornú izoláciu. Stačí niekoľko desiatok centimetrov hliny a nemusí sa starať o žiadnu dodatočnú izoláciu. Na druhú stranu však musíte zabezpečiť spoľahlivú izoláciu, aby stavba nepodliehala vplyvu presakujúcej vody.

Vrecový dom

Aj táto forma alternatívneho bývania využíva materiál, ktorého máme viac ako dostatok – hlinu. Steny z hliny majú mnoho pozitívnych vlastností. Problém je akurát v tom, ako túto hlinu spevniť. Jedným z metód sú tzv. tehly z nepálenej hliny. Omnoho jednoduchšie je však hlinu nasypať do bežných vriec a následne tieto vrecia použiť ako stavebné prvky.

dom z vriec

Hlina je viac-menej zadarmo a vrecia kúpite za pár drobných. Náklady sú tak najmä vo forme práce.

Vrecový dom však na rozdiel od predchádzajúcich foriem alternatívneho bývanie asi nie je použiteľný na trvalé bývanie. Prečo si však nepostaviť takýto príbytok niekde na záhrade? Môže to byť dokonalá ilustrácia toho, že bývanie v princípe nemusí byť drahé a môže využívať vo veľkej väčšine plne recyklovateľné materiály.

Foriem alternatívneho bývania je omnoho viac. V tomto článku sme nemali priestor na vymenovanie všetkých. Rozhodli sme sa preto, že nabudúce pridáme pokračovanie článku, kde budeme písať o ďalších formách alternatívneho bývanie. Určite sa nám nepodarí obsiahnuť všetko, zvládneme však informovať o väčšine zaujímavých prístupov k bývaniu v súčasnej dobe.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár