Ako sa nenechať oklamať pri kupovaní postele?

postel

To, že kvalita spánku je pre naše zdravie nesmierne dôležitá, nespochybňuje hádam nikto.  Do kvalitného spánku sa oplatí investovať. Odmenou za to nám nebudú len príjemnejšie rána, ale celkovo lepší zdravotný stav a dobrá nálada v živote.

Základom každej spálne je posteľ. Do akej miery však záleží pri dobrom spánku na posteli? Hovoria vám predajcovia pravdu? Oplatí sa míňať peniaze na drahé postele?

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Na posteli až tak nezáleží

Bez dobrej postele sa nezaobídete. Neznamená to však, že z pohľadu kvality spánku je posteľ najdôležitejšia. Omnoho významnejší je matrac. Na kvalite matraca záleží najviac. Doma môžete mať aj najlepšiu a najdrahšiu posteľ na svete, všetko to však môžete pokaziť zlým matracom. Platí to však aj naopak. Kvalitný matrac dokáže spraviť zázrak aj z bežnej postele.

Pozornosť pri zariaďovaní spálne by ste tak mali venovať kvalitnému ortopedickému matracu. To však neznamená, že výber samotnej postele je možné zanedbať. Aj tu je potrebné si dať pozor na výber tej správnej.

Akú veľkú posteľ kúpiť?

Na začiatok treba myslieť na to, aby ste sa do novej postele zmestili. Veľkosť postele by mala odzrkadľovať vaše fyzické parametre. Zanedbanie tohto faktoru môže viesť k zbytočným problémom.

A pritom sa stačí držať jedného veľmi jednoduchého pravidla – dĺžka postele by mala byť: vaša výška + 25 centimetrov.

Kým pri výške postele existuje jednoduchý vzorec, pri šírke je to zložitejšie.  Jednolôžka sa väčšinou predávajú v šírke 80, 90 či 100 cm. Dvojlôžka v šírke 140, 160, 180 až 200 cm. V zásade platí, čím širšia posteľ, tým pohodlnejší spánok. Neplatí to však vždy. Niektorým ľuďom vyhovuje spánok na širšej, iným na užšej posteli.

Pri výbere veľkosti postele je potrebné počítať aj faktorom ceny. Širšie postele sú drahšie (a jeho potrebné na ne kúpiť drahší rošt a matrac).

Akú vysokú posteľ kúpiť?

Vo všeobecnosti platí, že úroveň vášho tela od podlahy by počas spánku mala byť okolo 50 centimetrov. Tu treba počítať aj s výškou  samotného matraca. Výška matracov sa pohybuje od 10 cm vyššie. Pred kúpou postele by ste tak mali vedieť, aký hrubý matrac plánujete na ňu kúpiť. Takto sa ľahko vyhnete neplánovaným problémom z výškou vášho lôžka.

Spomínaných 50 centimetrov je iba orientačných. Aj toto závisí od individuálnych potrieb. Platí, že vyšší ľudia preferujú vyššie matrace. Takisto je potrebné počítať s tým, že starším ľuďom vyššia úroveň lôžka uľahčí ranné vstávanie.

...

Posteľ s nožičkami, alebo bez?

To, či budete mať doma posteľ s nožičkami, alebo bez, nie je iba záležitosťou estetického cítenia. Na samotných nožičkách nezáleží. Čo je dôležité, je priestor pod matracom. Za ideálneho stavu je tento priestor dobre vetraný.

Počas noci každý z nás vypotí niekoľko sto mililitrov vody. Táto voda do určitej miery vsiakne do matracu. Dobrý matrac sa postará o rýchle odparenie a zamedzenie množenia rôznych mikroorganizmov. Plesne, roztoče a iné nepríjemné zvieratká potrebujú k pohodlného životu najmä vlhko. Bez neho sa im nedarí. Pokiaľ je posteľ na nožičkách a pod posteľou je dostatočne veľký priestor, matrac je odvetrávaný aj zo spodku. Vodná para tak má dostatok možností na únik z matraca.

Aký materiál si zvoliť?

Materiál postele do veľkej miery ovplyvňuje jej vzhľad. Opäť by sme však mali uvažovať skôr o praktických vlastnostiach postele.

Pri výbere materiálu postele máte v podstate tri možnosti: masívne drevo, drevotriesku a kov.

Najlacnejší z týchto troch variantov je drevotrieska. Takéto postele sa zväčša predávajú v rozloženom stave a nie je ich problém zložiť doma na vlastnú päsť. Kvalita týchto postelí však určite nepatrí k špičke. Ako štartovacia posteľ pre mladých ľudí je to možno dobrý krok. Ak však chcete mať doma v spálni kvalitnú posteľ, ktorá nevŕzga a nejaký ten rok vydrží, dajte ruky od drevotriesky preč. Postele z drevotriesky navyše ani nevyzerajú veľmi pôvodne.

O čosi lepšie sú na tom kovové postele. A to ako po estetickej, tak aj po funkčnej stránke. Kovové postele sa vzhľadovo hodia do určitých typov interiérov. Ich stabilita je lepšia ako v prípade drevotrieskových postelí. Stále sa však s veľkou pravdepodobnosťou stretnete s vŕzganím.

Vzhľadovo aj funkčne sú už dlhodobo na tom najlepšie postele z masívneho dreva. Jedinou nevýhodou takýchto postelí je hádam iba ich cena. Posteľ si však kupujeme na celé desaťročia.

Postele s bočnicami a čelom, alebo bez nich?

Bočnice boli na posteliach v minulosti kvôli tomu, aby chránili spiacich pred prievanom. Dnes už spálňach máme prievan zriedka. Niektoré postele však stále majú bočnice. Bočnice dnes chránia najmä deti pred vypadnutím z postele. Takisto sa starajú o to, aby sa matrac zbytočne nepohyboval.

Čelo postelí rovnako nie je nevyhnutnou súčasťou postele. Ak sa vám postele s vysokým čelom nepáčia, pokojne si kúpte postele bez čela. Jediný praktický dôvod posteľných čiel je pre ľudí zvyknutých v posteli čítať.

A čo rošt?

Základnou funkciou roštu je udržanie matraca v posteli. Inak by prepadol cez rám postele. Táto funkcia však nie je z dnešného pohľadu najdôležitejšia.

Pri kúpe roštov je potrebné myslieť na to, aký matrac na ne budete dávať. Nie všetky matrace sa totiž hodia na všetky rošty. Na pružinové matrace sa zväčša dávajú pevné rošty.  Lamelové rošty príjemne pružia a zabezpečuje veľmi dobré odvetranie zospodu. Lamelové rošty si dokonca môžete nastaviť presne podľa vašich potrieb.

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. 20. septembra 2015

    […] Pokiaľ je vnútorný priestor postele uzavretý, vetranie je do veľkej miere obmedzované. Ideálnou posteľou z pohľadu vetrania matraca je jednoduchá posteľ bez úložného priestoru stojaca na štyroch […]

  2. 7. marca 2020

    […] pre jednolôžkový matrac a od 140 x 200 cm pre matrace dvojlôžkové, klasický rozmer detskej postieľky je len 120 x 60 cm. Nie všetky postieľky sú však vyrábané v týchto dimenziách. Na toto je […]

Pridaj komentár