5 originálnych nápadov, ako riešiť podkrovné bývanie

Podkrovné bývanie je trendom posledných rokov. V minulosti nebolo až také časté, že si ľudia menili podkrovné priestory na bývanie. Povala bola miestnom, kde sa hromadili staré nepotrebné veci.

Pokrok v stavebných technológiách však umožnil bezproblémové bývanie aj v tejto časti stavby. To, čo bolo v minulosti nemožné, je dnes otázkou správnej investície.

podkrovie

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Podkrovné priestory sú však veľmi špecifické. Hádam každý takýto priestor je jedinečný. Aj z tohto dôvodu je potrebné k takýmto bytom pristupovať osobitne.

História verzus modernosť

Veľká väčšina podkrovných priestorov určených na premenu nebola stavaná s týmto účelom. Väčšinou dochádza k rekonštrukcii starších stavieb, ktorých podkrovie bolo určené maximálne ako extenzívny úložný priestor. Na základe toho takýto priestor aj vyzerá. Pri jeho stavbe si nikto nedával záležať na nejakých estetických detailoch.

Hlavnou časťou každého podkrovia budú krokvy. Drevené hranoly sú nosnou konštrukciou strechy domu. Ich stav závisí od viacerých faktorov – ten najdôležitejší je vek stavby.

Architekti v súčasnej dobe odporúčajú pokúsiť sa čo možno najviac zachovať pôvodné prvky podkrovia.  Drevené trámy sa pri troche pozornosti veľmi ľahko dajú začleniť do budúceho obytného priestoru. Samozrejme, že vždy ich máte možnosť schovať po sadrokartón. Prečo by ste to však robili? Prečo by ste zakrývali potenciálne skvelý interiérový prvok?

Túto filozofiu môžeme preniesť aj na ďalšie súčasti podkrovia. Nachádza sa v ňom tehlová stena? Nie vždy je nutné na ňu dávať bezchybnú omietku. Dodajte tehlám novým život. Dnes nie je problém ich očistiť a naimpregnovať tak, aby skrášľovali aj moderné priestory.

Aby ste sa v lete neupiekli

Zle riešené podkrovia majú najmä počas horúcich letných dní problém s klímou. Priamy kontakt obytného priestoru s horúcou strechou môže v lete spôsobovať bezsenné noci. Tento problém môžete riešiť klimatizáciou. Vždy je však lepšie na to myslieť pri navrhovaní podkrovia.

Izolácia strechy musí byť dostatočne hrubá na to, aby ani za najväčších letných horúčav ste vnútri netrpeli. Tu však nemožno určiť potrebnú hrúbku izolácie. Na túto otázku vám odpovie odborník, ktorý to vypočíta na základe miestnych klimatických podmienok a ďalších dôležitých faktorov. V tomto texte môžeme akurát zdôrazniť, že tento problém neradno podceniť.

...

Svetlý priestor

Ďalšia vec, ktorú sa mnohým ľuďom darí podceniť, je správne presvetlenie podkrovia.  Každý obytný priestor by  mal byť dostatočne presvetlený. Je to nielen zdravé, ale význam to má aj z pohľadu estetiky.

Jednoduché pravidlo hovorí, že plocha okien či ďalších zariadení vpúšťajúcich svetlo by mala byť minimálne 10 percent celkovej plochy podlahy. Splnenie tejto požiadavky však automaticky nevedie k ideálnemu presvetleniu podkrovia. Do úvahy je potrebné zobrať aj správne rozmiestnenie presvetľovacích prvkov. Vhodné umiestnenie okien zabezpečí príjemné nasvietenie nábytku, čo mu pomôže vyniknúť v priestore. Odporúčaná výška umiestnenia okien je 1 až 1,2 metra. Prístup svetla a kontakt s vonkajším okolím je možné sprostredkovať aj vikiermi, oknami v štítoch, balkónmi a terasami.

Nábytok

Vzhľadom na špecifické podmienky v podkroví to nebýva s nákupom nábytku jednoduché. Bežný nábytok sa vyrába do tradičných priestorov. Počet ľudí obývajúcich podkrovia nie je dostatočne veľký na to, aby vytvoril samostatný trh špecializujúci sa na podkrovný nábytok.

Z tohto dôvodu máte dve možnosti. Buď sa s touto situáciou zmierite, alebo do nej adekvátne zainvestujete. V prvom prípade nakúpite klasický nábytok a nejako ho už len do toho podkrovia umiestnite. Ďaleko lepšie riešenie je nábytok na mieru. Takýmto spôsobom získate nábytok, ktorý bude presne pasovať vášmu podkroviu. Vyššia investícia sa prejaví v krajšou podkrovnom bývaní.

Pri navrhovaní podkrovia je potrebné myslieť aj na to, že normy určujú minimálne svetlú výšku obytných priestorov v podkroví (2,6 m).

Dizajnové detaily

Pri ľuďom meniacich podkrovie na bytový priestor sa stretávame s dvoma typmi – prvú skupinu zaujíma iba bývania. V zásade je im jedno, ako to bude vyzerať, dôležité je, aby to zodpovedalo dnešným estetickým nárokom a dalo sa tam bývať. Druhá skupina ľudí má k podkrovnému bývaniu náročnejší prístup. Berú to takmer ako umelecké dielo, s ktorým sa chcú do sýtosti pohrať.

Ako sme už spomenuli, podkrovie je vždy jedinečný priestor, a nejaké špecifické dizajnové rady by ste hľadali pomerne ťažko. Na začiatok vždy stačí inšpirácia. Tú našťastie dnes ľahko nájdete na internete.

Na začiatok sa stačí rozhodnúť, ktorým smerom pri dizajnovaní interiéru sa chcete vybrať. Máte radi industriálny štýl, alebo dávate prednosť rustikálnemu? Moderné materiály vás viac hrejú pri srdci ako opravené veci po prarodičoch?

Následne stačí do Google zadať vo vyhľadávaní fotiek požadovaný termín, a vyhľadávač vám vychrlí tisíce príkladov podkrovia. Ak na niečo takéto nemáte čas a zároveň máte dostatok peňazí, najmite si architekta s dostatočným množstvom tvorivosti. Môžete to všetko nechať na neho, alebo si spolu sadnete za stôl a vytvoríte niečo, na čo budete po čase hrdí. A hlavne vznikne niečo, kde sa budete cítiť dobre.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár