12 trikov, ako opticky zväčšiť malú spálňu

 

Nie každý má doma taký luxus, že priestor spálne nie je problém. Väčšina z nás sa musí pri zariaďovaní spálne obmedzovať dostupným priestorom. A najmä v bytoch toho priestoru spálni veru veľa nezostane.

Fyzické zväčšenie spálne je vo väčšine prípadoch nemožné. Na 12. poschodí ste obmedzení na sto percent. V domoch je rozšírenie spálne síce teoreticky možné, sotva sa však do neho niekto pustí.

Skutočné zväčšenie spálne však nie je jediným riešením. Ďaleko dostupnejšou alternatívou je jej optické zväčšenie. Rozmery sa nezmenia ani o milimeter – napriek tomu však budete mať pocit, že spíte vo väčšej miestnosti. A na tom záleží.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Prečítajte si nasledujúcich 12 tipov, ako opticky zväčšiť spálňu. Nechajte sa inšpirovať a zrealizujte tieto nápady. Ak ste s veľkou spálne spokojní, rovnaké, alebo podobné triky môžete využiť aj iných miestnostiach.

1 – omaľujte steny svetlými farbami

Toto zistenie nie je nič prekvapujúce. Svetlejšie steny odrážajú viac svetla a miestnosť tak pôsobí svetlejšie, a teda v konečnom dôsledku aj priestrannejšie. Z pohľadu optickej veľkosti je najlepšou voľbou biela farba. Ani z ďaleka to však neznamená, že sa od tejto farby nemôžete odchýliť. Farby majú totiž významný vplyv na kvalitu spánku a na psychiku človeka ako takú.

Mnohé výskumy ukazujú, že jednou z najlepších farieb na spánok je modrá. Ak namaľujete steny spálne svetlou modrou, určite nič nepokazíte ani z priestorového, ani spánkového hľadiska.

2 – namaľujte strop tmavšou farbou

Prípadne sa nebojte zaexperimentovať a byť pri strope odvážejší. Výrazné vzory sú vítané. Celé to funguje na jednoduchom princípe. Výrazná farba či zaujímavé vzory oklamú mozog, aby venoval zvýšenú pozornosť tejto časti miestnosti – a to zase vedie k pocitu väčšej miestnosti.

3 – používajte nábytok šetriaci priestor

Tu vás určite napadala posteľ s úložným priestorom. Na takéto riešenie postele je však potrebné si dať pozor. Ušetríte síce priestor na ukladanie najrôznejších vecí – zároveň však znížite vzdušnosť matraca.  Na to, aby sa v matraci zbytočne nehromadila vlhkosť (čo vedie k množenie mikroorganizmov), je potrebné, aby bol zo spodnej strany dobre odvetraný.  Ideálna je posteľ na vysokých nohách bez úložného priestoru.

Rôzne druhy matracov majú rôzne nároky na vetranie zospodu. Penový matrac by určite nemal byť položený na posteli s úložným priestorom. Pružinové matrace si však s takýmto obmedzením dokážu poradiť oveľa lepšie.

4 – vyhoďte zo spálne zbytočný nábytok

V tomto prípade je takýto minimalizmus z núdze cnosť. Ale funguje to. V spálni toho nábytku naozaj veľa nepotrebujete. Nutnosťou je snáď len postel, rošt a matrac (a niektorí „dobrodruhovia“ si vystačia aj s matracom samotným). Platí to za predpokladu, že spálňu používate výhradne na spanie. Takto by to malo byť za ideálnych podmienok. Je však viac ako bežné, že spálne sú využívané aj na iné veci – prácu za počítačom, domáce posilňovanie, sledovanie televízie a tak ďalej.

...

5 – držte všetko pri zemi

Vysoké skrine, poličky, stoly či stoličky optickej veľkosti spálne rozhodne neprospievajú. Zahaľujú tak steny a z miestnosti budete mať pocit, že je menšia. Snažte sa namiesto toho do spálne umiestňovať nižší nábytok. Namiesto klasickej skrine použite radšej dve komody. Snažte sa nechať odhalené čo možno najväčšiu plochu stien.

6 – priesvitný nábytok

Vôbec to nie je také zložité, ako sa to na prvý pohľad môže zdať. Začať môžete napríklad výmenou klasického dreveného stolíka za stolík so sklenenou doskou. To to však skončiť nemusí. Pomerne ľahko sú dostupné stoličky z priesvitného plastu či ďalšie kusy nábytku, ktoré nebudú svetlu brániť v pohybe v spálni.

7 – zrkadlá robia divy

Asi najefektívnejším nástrojom optického zväčšovania priestoru sú zrkadlá. Nielenže dokonale odrážajú všetko svetlo – najmä však vytvárajú ilúzie hĺbky. Zrkadlom v spálni priestorovo rozhodne nič nepokazíte. Zázraky sa však nedejú náhodou. Najlepšie výsledky dosiahnete dôsledným plánovaním umiestnenia zrkadiel.

8 – vyberte farby uvážene

Opticky priestorná spálňa nikdy nie je náhodnou zmesou farieb. Treba plánovať. Menej farieb je vždy lepším riešením. Vyberte si zopár farieb držte sa ich striktne aj pri tých najmenších detailoch.

9 – police

Pokiaľ potrebujete skladovať nejaké veci, lepším riešením ako klasické skrine sú police. V ponuke je veľké množstvo druhov políc a poličiek. Spokojní budú aj dizajnovo najnáročnejší ľudia.

10 – používajte menšie lampy

Namiesto jedného veľkého zdroja svetla inštalujte niekoľko menších. Takáto zmena zmení našu pozornosť – tá bude upriamená na väčšiu časť spálne. Bodové svetlá v podhľadoch sú v takomto prípade ideálnym riešením.

11 – nepoužívajte dlhé závesy

Najhorším riešením sú závesy, ktoré sa ťahajú takmer od stropu po dlážku. Zakrývajú tak takmer celú plochu steny. Už z predchádzajúcich bodov je jasné, že tadiaľto cesta k optickému zväčšovaniu miestnosti nevedie. Čím viac plochy steny zostane odhalenej, tým z pohľadu optickej veľkosti lepšie.

12 – svetlé farby posteľnej bielizne

Svetlé farby nie sú dobrým riešením iba pri stenách. Opticky pomôže aj svetlá posteľná bielizeň. A nielen to. Aj ďalší prvky spálne by mali byť svetlejšie (podľa možnosti)

Základom by mala byť dizajnová jednoduchosť. Menej je v tomto prípade viac. Spálňa by mala byť miestom vytvoreným na spánok. Prácu, sledovanie tv či jedenie môžete k plnej spokojnosti vykonávať aj v inej miestnosti. Vášmu spánku to iba prospeje.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár